Wakacje 2022 będą rekordowo drogie. Winna nie tylko inflacja i pandemia. Ceny rosną z kilku powodów

Wyjazd na wakacje zawsze wymagał pewnych nakładów finansowych, ale w bieżącym roku ceny wycieczek mocno szybują w górę. Jest to spowodowane kilkoma różnymi czynnikami, a inflacja stanowi tylko jeden z nich.

Więcej ciekawych artykułów o podróżach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Wakacje coraz bliżej. Czy ceny wyjazdów zagranicznych nas zaskoczą?

Ceny noclegów i transportu (lotniczego, jak i lądowego) rosną coraz bardziej. Jest to efekt podwyżek cen paliw, a także szalejącej inflacji. Jednak duży wpływ na koszty wakacji ma również pandemia koronawirusa, która dość mocno nadszarpnęła branżę turystyczną. Nie bez znaczenia jest też ciągle trwający konflikt zbrojny na Ukrainie.

Oferty wakacji biur podróży są zależne od wielu czynników. Jednym z nich jest cena paliwa

Jak powiedział w rozmowie z TVN24 wiceprezes biura podróży Itaka i wiceprezes Polskiej Izby Turystyki Piotr Henicz:

Udział w cenie wyjazdu zagranicznego przelotu, czyli paliwa, jest bardzo duży. W zależności od czasu trwania lotu może stanowić od 30 do 50 proc. (całej ceny wyjazdu - red.). Paliwo lotnicze podrożało dzisiaj o ponad 60 proc.

Dodał też, że:

Nie ma też co liczyć na tańsze wakacje jesienią. - Tak naprawdę wysoki sezon to są od dłuższego okresu cztery miesiące: czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień. Tak naprawdę ceny w drugiej połowie czerwca, w lipcu, sierpniu i wrześniu to są dokładnie takie same ceny. Troszkę taniej bywało w październiku, ale dzisiaj nic na to nie wskazuje. Wręcz będzie odwrotnie, tutaj w przypadku cena paliwa lotniczego w przypadku podróży zagranicznej, ma niesamowite przełożenie na ostateczną cenę wycieczki.

W obniżeniu kosztów wycieczek wakacyjnych może pomóc bon turystyczny dla dzieci w wysokości 500 zł  (dla dzieci z niepełnosprawnościami - 1000 zł). Z kolei dla planujących podróże zagraniczne mamy poradnik jak nieco zaoszczędzić - Najlepsze metody na tanie loty samolotem

Więcej o: