Planujesz wakacje? W tych krajach nadal obowiązują testy oraz certyfikaty COVID-19

Choć pandemia COVID-19 stopniowo wygasa, a część państw zrezygnowała ze stosowania obostrzeń, warto upewnić się, czy miejsce, do którego planujemy wyjechać na wakacyjny wypoczynek nie wymaga od nas przedstawienia paszportów covidowych.
Zobacz wideo Dlaczego ten bilet jest taki tani? Jak oszczędzają tanie linie lotnicze

Długotrwały okres pandemii oraz ograniczenia związane z możliwością podróżowania, a w konsekwencji problemy w sektorze lokalnej turystyki - ten obraz jest już powszechnie znany w wielu krajach, dlatego władze wielu europejskich stolic zdecydowały się na odważny krok. Część państw zdecydowała się znieść obostrzenia, wygaszono także obowiązek posiadania paszportu covidowego. 

Więcej informacji o Polsce i świecie przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

W tych krajach nadal obowiązują certyfikaty COVID-19 oraz testy

Decyzja o odejściu od zasad, jakie obowiązywały w trakcie pandemii, nie tylko w jej ostrej fazie, ale także w momencie jej przygasania, jest podyktowana ogromną potrzebą wsparcia sektora turystyki na całym świecie. Aby wyjść na prostą po tak długim czasie, niektóre kraje poszły o krok dalej. Nie wymagają już przedstawienia negatywnego wyniku testu, czy posiadania certyfikatu poszczepiennego przeciwko COVID-19.

Nadal są jednak państwa, w których powyższe zasady obowiązują. Warto brać pod uwagę tę kwestię planując swój wakacyjny wyjazd. 

Jak dowiadujemy się z oficjalnych stron Ministerstwa Spraw Zagranicznych, dokument potwierdzający negatywny wynik test PCR, dowód pełnego zaszczepienia przeciwko COVID-19, lub zaświadczenie poświadczające bycie ozdrowieńcem, należy przedłożyć, przekraczając granicę tych państw:

  • Hiszpania, Włochy, Malta, Francja, Portugalia - osoby w pełni zaszczepione, z zastrzeżeniem, iż upłynęło 14 dni od przyjęcia pełnego szczepienia preparatem zatwierdzonym przez Europejską Agencję Leków.
  • Hiszpania, Włochy, Malta, Francja, Portugalia - status osób nie w pełni zaszczepionych - podróżując do tych państw bez zaświadczenia o przyjęciu pełnego szczepienia przeciw COVID-19, należy przedstawić zaświadczenie o negatywnym wyniku testu na obecność SARS-CoV-2 lub zaświadczenie o przebyciu COVID-19.
  • Hiszpani, Włochy, Malta Francja, Portugalia - osoby niezaczepione - obowiązują te same zasady co w przypadku osób nie w pełni zaszczepionych.

Mówiąc jednak o tzw. ozdrowieńcach, warto zwrócić uwagę na pewne warunki, które należy spełnić:

Uznawane będą zaświadczenia wydane przynajmniej 11 dni od uzyskania pierwszego pozytywnego wyniku testu wykonanego techniką NAAT lub testu antygenowego (wykonanego w laboratorium); zaświadczenia tracą ważność po 180 dniach od uzyskania pierwszego pozytywnego wyniku testu; zaświadczenie musi zawierać następujące informacje: imię i nazwisko podróżującego, datę przeprowadzenia pierwszego testu z wynikiem pozytywnym, wskazanie rodzaju przeprowadzonego testu oraz wskazanie kraju, w którym przeprowadzono test

- czytamy na oficjalnej stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Warto wziąć pod uwagę także fakt, że test antygenowy musi być wykonany w ciągu 48 godzin przed przybyciem (w przypadku Hiszpanii i Portugalii jedynie 24 godziny wcześniej). Z kolei test PCR powinien zostać wykonany w ciągu 72 godzin przed przybyciem. Wyjątkiem jest Madera, w której nie obowiązują żadne z powyższych regulacji. 

Dzieci poniżej 12 lat są zwolnione z przestrzegania wymienionych zasad przekraczania granicy poszczególnych państw z wyłączeniem Włoch - w tym kraju dzieci powyżej szóstego roku życia obowiązują te same zasady co dorosłych.

Zgodnie z decyzją Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) od 16 maja pasażerowie latający w UE nie muszą nosić maseczek na lotniskach ani na pokładach samolotów.

Planujesz wakacje? Do tych państw wjedziesz bez ograniczeń

Od pierwszego czerwca możesz podróżować do Niemiec i Cypru nie okazując żadnych dokumentów dotyczących COVID-19. Takich krajów jest jednak więcej, wybierając się na wakacje, już dziś możesz bez problemu pojechać do Austrii, Belgii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Danii, Estonii, Finlandii, Grecji, Holandii, Irlandii, Litwy, Łotwy, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Szwecji, Węgier, Szwajcarii, Norwegii, Czarnogóry, Dominikany, Izraela, Kostaryki, czy Meksyku.

Należy jednak pamiętać, że w przypadku tzw. lotów czarterowych, czyli tych z przesiadką, warto zapoznać się z zasadami tranzytowymi każdego kraju. 

Więcej o: