Ewakuacja mieszkańców i turystów z Jastarni. Powodem niewybuch. Trwa akcja usuwania bomby lotniczej

Burmistrz miasta Jastarnia, Tyberiusz Narkowicz, wydał zarządzenie w sprawie ewakuacji mieszkańców i turystów. We wtorek 31 maja saperzy podejmą próbę wyciągnięcia z basenu portowego niewybuchu z okresu II wojny światowej. Akcja ma trwać między godz. 8 a 15.

Zgodnie z zarządzeniem burmistrza Jastarni, wobec stwierdzonego bezpośrednio niebezpieczeństwa związanego z planowanym podjęciem niewybuchu z basenu portowego w Jastarni, wszystkie osoby przebywające na terenie części miejscowości Jastarnia zobowiązane są do ewakuacji we wtorek 31 maja do godz. 8 rano. Planowany powrót do miejsc zamieszkania ma nastąpić ok. godz.15, lecz nie wcześniej niż po odwołaniu ewakuacji.

Zobacz wideo Skąd się bierze zmącona woda nad polskim morzem?

Przeczytaj więcej na stronie głównej Gazeta.pl

Burmistrz Jastarni podjął niezbędne środki ostrożności

Przedstawiciele policji w Pucku poprosili mieszkańców i właścicieli kwater o zabezpieczenie domów i mienia na czas ewakuacji. Poinformowali również, że na terenie objętym ewakuacją będą obecne patrole policyjne. 

Jak ogłosił burmistrz miasta, osoby, które nie mają możliwości schronienia się w bezpiecznym miejscu, będą miały możliwość udać się do punktu zbornego w Szkole Podstawowej w Jastarni przy ul. Stelmaszczyka 4. Podkreślił przy tym, że mieszkańcy zostali poinformowali o planowanej akcji z odpowiednim wyprzedzeniem, liczy więc na to, że przynajmniej część z nich będzie mogła ewakuować się do domów swoich bliskich. Mieszkańcy zostaną poinformowani o zakończeniu zagrożenia poprzez komunikaty głosowe wydawane przez megafony.

Jak będzie przebiegać akcja wydobywcza niewybuchu?

Planowana akcja ma przebiegać dwuetapowo. Jak informuje serwis tvn24.pl, nurkowie minerzy z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża Marynarki Wojennej mają zająć się wydobyciem i neutralizacją niewybuchu, którym jest  ważąca 250 kg radziecka bomba lotnicza z czasów II wojny światowej. Następnie mają przekazać ją saperom z Rozewia, którzy przetransportują ładunek wybuchowy w miejsce neutralizacji.

Więcej o: