Kolejny kraj znosi restrykcje. Wjazd na Cypr bez obostrzeń covidowych

Od 1 czerwca 2022 wszystkie osoby przybywające na Cypr nie będą już musiały okazywać dokumentu związanego z COVID-19, niezależnie od tego, czy zostali zaszczepieni, czy też nie. Zniesienie restrykcji wjazdowych jest spowodowane stale spadającą liczbą zakażeń koronawirusem.

Do tego rejonu świata przybywa obecnie ok. 30 000 pasażerów dziennie, a ruch pasażerski na lotniskach w maju 2022 r. szacuje się na 77 proc. ruchu w analogicznym okresie w 2019 roku.

Zobacz wideo Wakacje coraz bliżej. Czy ceny wyjazdów zagranicznych nas zaskoczą?

Przeczytaj więcej na stronie głównej Gazeta.pl

Decyzja rządu oznacza powrót do normalności?

W związku z poprawą obecnej sytuacji epidemiologicznej, ministerstwo transportu Cypru oświadczyło, że z początkiem czerwca bieżącego roku wszyscy podróżni, bez względu na kraj pochodzenia, nie będą już musieli przedstawiać ważnego dokumentu potwierdzającego szczepienie, zaświadczenia o statusie ozdrowieńca, ani negatywnego wyniku testu PCR bądź szybkiego testu antygenowego. Cypryjski minister transportu Yiannis Karousos stwierdził, że decyzja ta oznacza powrót do normalności, jeśli chodzi o podróżowanie.

Branża turystyczna wraca do okresu świetności

Zdolność przewozowa samolotów utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie, a ruch pasażerski w maju 2022 r. szacuje się na ponad 77 procent analogicznego okresu w roku przedpandemicznym 2019, ze średnią 30 000 pasażerów dziennie. Karousos w wywiadzie dla "Cyprus Mail" wyraził nadzieję na przyszłość dotyczącą turystyki Cypru:

Naturalnie są podejmowane działania, aby poprawić ten wskaźnik, jak i zwiększyć zdolność przewozową, a rezultaty naszych  poczynań są całkiem udane. Nie tylko osiągniemy, ale i przekroczymy cel, który sobie założyliśmy,  jeśli chodzi o możliwości transportu i liczbę pasażerów.

Na pytanie, czy podjęta w piątek 27 maja decyzja oznacza również zniesienie obowiązku zakładania masek na terenie lotnisk, Karousos odpowiedział, że od tej pory będą obowiązywały wytyczne  ministerstwa zdrowia. Jeśli więc np. terminale lotniskowe zostaną uznane za obszar wysokiego ryzyka, maski będą musiały być noszone. Jeżeli nie, wówczas nie będą wymagane.

Więcej o: