W Turcji wzrosła liczba aresztowań turystów. Z powodu mało znanej zasady

Już za chwilę rozpoczyna się sezon urlopowy. Wielu turystów wyjedzie do Turcji, która stała się jednym z najchętniej wybieranych kierunków. Wszyscy, którzy wybierają się tam na wczasy, muszą wiedzieć, że zawsze należy mieć przy sobie paszport lub dowód. Jeśli zostawimy go w hotelu, grożą nam kłopoty.

Więcej podobnych tematów znajdziesz na Gazeta.pl  

Turcja – jeden z chętniej wybieranych kierunków

Przepiękny Stambuł, gorąca Riwiera Turecka, bajeczne jaskinie Kapadocji. Nic dziwnego, że Turcja przeżywa prawdziwe oblężenie turystów. W Turcji jest też stosunkowo tanio. A raczej taniej niż w innych turystycznych miejscach. Ekonomia wpływa na nasze wybory, więc informacja o osłabieniu tureckiej liry na pewno nie pozostała bez znaczenia. Jedna lira to obecnie około 31 groszy.

Te dwa czynniki – piękne widoki oraz niższe ceny – w połączeniu z trzecim aspektem – piękną pogodą – przyciągają więc rzesze turystów.

Dokument zawsze przy sobie

Jeśli wybieracie się do Turcji, pamiętajcie jednak o zapoznaniu się ze wszystkimi zasadami wjazdu do tego kraju. Jest jedna ważna reguła, o której niewiele osób wie. Każdy, kto spędza w Turcji wakacje, powinien mieć przy sobie paszport lub inny dokument tożsamości ze zdjęciem.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych potwierdza:

W Turcji nielegalne jest nieposiadanie przy sobie jakiegoś dokumentu tożsamości ze zdjęciem. Należy zawsze mieć przy sobie paszport lub pozwolenie na pobyt. W niektórych ruchliwych obszarach, zwłaszcza w Stambule, władze tureckie mogą zatrzymać turystów w celu przeprowadzenia kontroli tożsamości.
Na głównych drogach Turcji znajduje się również wiele policyjnych punktów kontrolnych. Powinieneś współpracować z urzędnikami przeprowadzającymi kontrole

Brak dokumentu może skutkować aresztowaniem.

Jak czytamy na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych, paszport musi być ważny przez co najmniej 60 dni dłużej niż dozwolony okres pobytu bezwizowego. Oznacza to, że paszport w okresie pobytu bezwizowego powinien być ważny jeszcze przez minimum 150 dni, licząc od dnia pierwszego wjazdu do Turcji.

Zobacz wideo Od kebaba po bakławę - kilka dań, dzięki którym zasmakujesz Turcji, nie ruszając się z własnej kuchni

Znaczne ułatwienie dla Polaków

Polskich turystów w te wakacje czeka spore ułatwienie. Od 19 kwietnia można wjechać do tego kraju na podstawie dowodu osobistego. Decyzję w tej sprawie podpisał już prezydent Turcji Recep Erdogan.

– Od 19 kwietnia obywatele Rzeczpospolitej Polskiej mogą podróżować do Turcji lub przejeżdżać przez nią tranzytem wyłącznie na podstawie dowodu osobistego. Nie muszą już mieć przy sobie paszportu podczas podróży turystycznych trwających maksymalnie 90 dni. Jest to analogiczne rozwiązanie do zasad poruszania się po Unii Europejskiej. Wprowadzona zmiana to kolejny etap ułatwień dla polskich turystów – informuje Emilia Potocka z biura prasowego Biura Radcy ds. Kultury i Informacji Ambasady Turcji w Polsce.

Kierunek ulubiony przez Polaków

Turcja jest jednym z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych Polaków. W ubiegłym roku była liderem w rankingach biur podróży. Turcję na ubiegłoroczny urlop wybrało prawie 590 tysięcy naszych rodaków, a w rekordowym 2019 roku ponad 880 tysięcy. W ubiegłym roku udział Polski w rynku turystyki przyjazdowej wynosił 5 procent, czyli tyle samo, ile Wielkiej Brytanii w bardzo dobrym dla branży 2019 roku.

Źródło: ladbible.com

Więcej o: