Kapsuła czasu w Janowie Lubelskim. Niezwykłe odkrycie w jednym z kościołów

Kościół pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela w Janowie Lubelskim zapewne zyska sławę z powodu niedawno dokonanego odkrycia. Znaleziono tam swoistą "kapsułę czasu", w której znalazły się między innymi przedmioty pochodzące z 1852 roku.

W czasie prac konserwatorskich prowadzonych przy renowacji elewacji kościoła pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela w Janowie Lubelskim odnaleziono kapsułę, w której znajdowały się dwa szklane naczynia oraz pakunek owinięty w gazetę.

Zobacz wideo Trwa zabezpieczanie katedry Notre Dame

Przeczytaj więcej na stronie głównej Gazeta.pl

Artefakty odnalezione w kapsule dostarczają szeregu informacji na temat historii kościoła

Jedno z naczyń okazało się na tyle zniszczone, że nie udało się go uratować. W drugim natomiast znaleziono dwa listy. Jeden z nich został sporządzony przez ojców dominikanów w 1852 roku i zawarto w nim informacje na temat m.in. okoliczności budowy wieży w 1762 r. i jej remontu w 1852 r. Autorem drugiego był ksiądz Michał Zawisza, który opisał przebieg kompleksowego remontu kościoła. Z treści pisma można dowiedzieć się również, że starsza kapsuła została odnaleziona podczas remontu w 1912 r. 

Listy nie były jedynymi odnalezionymi podczas renowacji artefaktami. Oprócz nich natrafiono również na katalogi księży Diecezji Lubelskiej oraz oo. dominikanów z 1851 i 1852 r., kalendarze liturgiczne, dobrze zachowane gazety z 1911 i 1912 r. (niektóre z nich datowane są na dzień poprzedzający zamknięcie kapsuły), około 140 monet różnego nominału i roku emisji, sześć medali okolicznościowych oraz fotografię ks. Michała Zawiszy.

Powstanie nowa kapsuła czasu

Jak informuje radiolublin.pl, artefakty zostaną skatalogowane i opisane, a po ukończeniu prac renowacyjnych na powrót umieszczone w wieży kościoła. Jak zapowiedział proboszcz parafii, po zakończeniu obecnego remontu świątyni, w kopule ma zostać umieszczona kolejna kapsuła czasu z pamiątkami z obecnych czasów.

Podroze.gazeta.pl jest dla Was i dla Was piszemy o podróżach, turystyce i wypoczynku. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o: