W czasie prac konserwatorskich prowadzonych przy renowacji elewacji kościoła pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela w Janowie Lubelskim odnaleziono kapsułę, w której znajdowały się dwa szklane naczynia oraz pakunek owinięty w gazetę.
Przeczytaj więcej na stronie głównej Gazeta.pl
Jedno z naczyń okazało się na tyle zniszczone, że nie udało się go uratować. W drugim natomiast znaleziono dwa listy. Jeden z nich został sporządzony przez ojców dominikanów w 1852 roku i zawarto w nim informacje na temat m.in. okoliczności budowy wieży w 1762 r. i jej remontu w 1852 r. Autorem drugiego był ksiądz Michał Zawisza, który opisał przebieg kompleksowego remontu kościoła. Z treści pisma można dowiedzieć się również, że starsza kapsuła została odnaleziona podczas remontu w 1912 r.
Listy nie były jedynymi odnalezionymi podczas renowacji artefaktami. Oprócz nich natrafiono również na katalogi księży Diecezji Lubelskiej oraz oo. dominikanów z 1851 i 1852 r., kalendarze liturgiczne, dobrze zachowane gazety z 1911 i 1912 r. (niektóre z nich datowane są na dzień poprzedzający zamknięcie kapsuły), około 140 monet różnego nominału i roku emisji, sześć medali okolicznościowych oraz fotografię ks. Michała Zawiszy.
Jak informuje radiolublin.pl, artefakty zostaną skatalogowane i opisane, a po ukończeniu prac renowacyjnych na powrót umieszczone w wieży kościoła. Jak zapowiedział proboszcz parafii, po zakończeniu obecnego remontu świątyni, w kopule ma zostać umieszczona kolejna kapsuła czasu z pamiątkami z obecnych czasów.
Podroze.gazeta.pl jest dla Was i dla Was piszemy o podróżach, turystyce i wypoczynku. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.