Planujesz wyjazd za granicę? Uważaj, niektóre kraje wciąż wymagają testu. Aktualne przepisy w Europie

Wiele państw Europy zdecydowało się na złagodzenie restrykcji związanych z Covid-19, jednak w niektórych miejscach w dalszym ciągu wymagany jest certyfikat lub negatywny wynik testu na granicy. Wśród nich są także popularne kierunki turystyczne.

Więcej informacji z Polski i ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Wśród krajów, do których obywatele UE mogą wjechać bez żadnych ograniczeń znalazły się już: Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Grecja, Holandia, Irlandia, Litwa, Łotwa, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwecja i Węgry, a także Szwajcaria, Norwegia i Islandia. 1 czerwca do tego grona dołączą także Niemcy i Cypr.

Nie wszystkie kraje zniosły obostrzenia covidowe. Lista aktualnych restrykcji

Niestety, nie wszystkie kraje zdecydowały się na złagodzenie zasad wjazdu. Ograniczenia obowiązują ciągle we Włoszech, Francji, w Hiszpanii, MalciePortugalii (z wyjątkiem Madery, gdzie wszystkie regulacje związane z COVID-19 zostały zniesione).

Zobacz wideo Miasto kochanków, jezioro marzeń i... ekstremalna niespodzianka. Skuś się na włoskie wakacje [TRIP WE DWOJE]

Zasady wjazdu do Włoch

Zgodnie z informacją podaną na stronie MSZ, wjazd do Włoch możliwy po okazaniu certyfikatu zaszczepienia/ozdrowienia lub negatywnego wyniku testu. Nie ma jednak obowiązku wypełniania formularza lokalizacyjnego. 

Warto podkreślić, że w tym kraju ważność certyfikatów unijnych (tzw. green pass) wydanych po ukończeniu podstawowego cyklu szczepień wynosi 9 miesięcy od szczepienia. Przyjęcie dawki przypominającej automatycznie wydłuża ważność certyfikatu na czas nieokreślony. Podobnie w przypadku przejścia zakażenia po ukończeniu podstawowego cyklu szczepień.

Osoby niezaszczepione mogą wjechać na terytorium Włoch na podstawie negatywnego wyniku testu wymazowego: molekularnego (PCR), wykonanego w ciągu 72 godzin przed przekroczeniem granicy lub antygenowego, uzyskanego 48 godzin przed przyjazdem.

Zasady wjazdu do Francji

Osoby zaszczepione mogą wjechać na terytorium Francji na podstawie unijnego certyfikatu COVID lub innego dokumentu w języku francuskim, lub angielskim. 

Turyści posiadający dokument potwierdzający przebycie choroby COVID-19 w okresie od 6 miesięcy do 11 dni przed podróżą, również nie są zobowiązani do wykonania testu przed podróżą z Polski do europejskiej części Francji.

Pozostali podróżni muszą okazać na granicy dokument potwierdzający negatywny wynik testu antygenowego wykonanego do 48 godzin lub testu PCR uzyskanego do 72 godzin przed wylotem.

Zasady wjazdu do Hiszpanii

Osoby zaszczepione mogą przekraczać granicę Hiszpanii bez żadnych ograniczeń na podstawie unijnego certyfikatu COVID. Osoby niezaszczepione zobowiązane są do okazania jednego z poniższych zaświadczeń:

  • Zaświadczenie o negatywnym wyniku testu na obecność SARS-CoV-2 - wykonanego techniką NAAT (np. PCR) w ciągu 72 godzin przed przylotem lub testu antygenowego wykonanego na 24 godziny przed przylotem.
  • Zaświadczenie o przebyciu COVID-19 - wydane przynajmniej 11 dni od uzyskania pierwszego pozytywnego wyniku testu wykonanego techniką NAAT lub testu antygenowego.

Oprócz tego niezaszczepieni podróżni zobowiązani do wypełnienia formularza sanitarnego (dostępnego na oficjalnej stronie lub poprzez bezpłatną aplikację SPAIN TRAVEL HEALTH-SpTH).

Zasady wjazdu na Maltę

Również w przypadku Malty zaszczepieni podróżni mogą liczyć na wjazd bez dodatkowych ograniczeń. Warto podkreślić jednak, że po upływie 270 dni od szczepienia, dokument musi zawierać adnotację o przyjęciu dawki przypominającej. 

Osoby niezaszczepione po przylocie na Maltę muszą okazać negatywny wynik testu PCR wykonanego nie później niż na 72 godziny przed przylotem lub szybkiego testu antygenowego (RAT) uzyskanego na 24 godziny przed przybyciem.

Zasady wjazdu do Portugalii

Zgodnie z informacją podaną na stronie polskiej ambasady w Lizbonie podróżni wybierający się do Portugalii zobowiązani są do okazania jednego z poniższych dokumentów:

  • Certyfikatu poświadczającego przyjęcie dawki przypominającej szczepionki przeciw COVID-19;
  • Certyfikatu poświadczającego przyjęcie pełnego cyklu szczepień przeciw COVID-19 w okresie 14 - 270 dni przed wjazdem na terytorium Portugalii;
  • Negatywnego wyniku testu antygenowego wykonanego nie wcześniej niż 24 godz. przed wejściem na pokład samolotu lecącego do Portugalii;
  • Negatywnego wyniku testu wykonanego techniką NAAT nie wcześniej niż 72 godz. przed wejściem na pokład samolotu lecącego do Portugalii;
  • Certyfikatu poświadczającego przebycie SARS-CoV-2 w okresie 11 - 180 dni przed wjazdem na terytorium Portugalii.
  • Ważnego certyfikatu poświadczający przyjęcie szczepionki lub ozdrowienie wydany przez jedno z państw i terytoriów wymienionych na stronie polskiej ambasady w Lizbonie.

Podroze.gazeta.pl jest dla Was i dla Was piszemy o podróżach, turystyce i wypoczynku. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o: