Chicago - miejsca i atrakcje, które warto zobaczyć w Wietrznym Mieście

Wielu z nas Chicago kojarzy się przede wszystkim z Polonią. Nie możemy jednak zapominać, że jest to jedno z najciekawszych i najpiękniejszych miast USA, które rocznie odwiedza ponad 40 milionów turystów. Jeśli wy także planujecie podróż do Wietrznego Miasta, podpowiadamy, jakie miejsca i atrakcje warto odwiedzić.

Więcej ciekawych tematów na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo RC-135, samolot zwiadowczy wojska USA

Chicago to niewątpliwie "stolica Polonii". Nasi rodacy zaczęli pojawiać się tam w drugiej połowie XIX wieku. W latach 70. ubiegłego stulecia w Chicago mieszkało już około 750 tysięcy Polaków oraz Amerykanów polskiego pochodzenia. Obecnie liczba ta jest prawie dwukrotnie większa. Wielu z nas ma tam krewnych i znajomych. Nie dziwi więc popularność tras lotniczych z polskich miast do stolicy stanu Illinois. Szacuje się, że rocznie lata na nich około 200 tysięcy pasażerów.

Jeśli w najbliższej przyszłości planujecie podróż do Wietrznego Miasta, podpowiadamy, jakie miejsca i atrakcje w szczególności warto zobaczyć.

Magnificent Mile

Zwiedzanie Chicago warto rozpocząć właśnie w tych rejonach. Magnificent Mile to niewątpliwie najbardziej prestiżowa i reprezentacyjna część miasta. Wśród monumentalnych wieżowców, eleganckich restauracji i sklepów z pewnością poczujecie klimat amerykańskiej metropolii.

Chicago - miejsca i atrakcje, które warto zobaczyć w Wietrznym MieścieChicago - miejsca i atrakcje, które warto zobaczyć w Wietrznym Mieście shutterstock.com//Ronan ODonohoe

Jeśli macie sporo czasu, najlepszą opcją na zwiedzanie centrum jest rejs rzeką Chicago, która wije się malowniczo wśród miejskich wieżowców. 

Chicago - miejsca i atrakcje, które warto zobaczyć w Wietrznym MieścieChicago - miejsca i atrakcje, które warto zobaczyć w Wietrznym Mieście archiwum prywatne

Nabrzeże Michigan

Musicie być przygotowani na to, że w Chicago wieje prawie cały czas. Z tego też powodu stolica stanu Illinois nazywana jest Wietrznym Miastem. Te porywiste wiatry pochodzą znad jeziora Michigan - trzeciego pod względem wielkości w kompleksie pięciu Wielkich Jezior Ameryki Północnej.

W czasie pobytu w Chicago koniecznie musicie wybrać się na spacer nad słynne jezioro. To idealne miejsce na relaks i odpoczynek od miejskiego zgiełku. Latem warto odwiedzić piaszczystą plażę North Avenue Beach, na której można opalać się oraz uprawiać różne sporty. 

Chicago - miejsca i atrakcje, które musisz zobaczyćChicago - miejsca i atrakcje, które musisz zobaczyć shutterstock.com//Lanzabananza

Willis Tower

Jednym z najbardziej charakterystycznych budynków w mieście jest 442-metrowy Willis Tower (dawniej Sears Tower), który ma aż 108 pięter. Budowano go w latach 1970-1973. Co ciekawe, do 1998 był najwyższym budynkiem na świecie.

 

Na 103. piętrze wieżowca znajduje się jedno z najpopularniejszych miejsc wśród turystów odwiedzających Chicago - taras widokowy, z którego rozciąga się spektakularny widok na miasto oraz jezioro Michigan. Dodatkową atrakcją jest balkon o przeszklonej podłodze, który umożliwia podziwianie panoramy z dreszczykiem grozy. Nie jest to jednak dobra opcja dla osób z lękiem wysokości.

Chicago - miejsca i atrakcje, które musisz zobaczyćChicago - miejsca i atrakcje, które musisz zobaczyć shutterstock.com//Salvador Maniquiz

Zabytkowa wieża ciśnień

Ten budynek z pewnością rzuci się wam w oczy w czasie spaceru po mieście, gdyż znacząco różni się od nowoczesnych budowli. Mowa o zabytkowej wieży ciśnień (Chicago Water Tower) z 1869 roku. 

W 1871 roku w Chicago miał miejsce wielki pożar. Tragiczne wydarzenie spowodowało błyskawicznych rozwój miasta. Z drewnianej miejscowości zaczęło wówczas przeistaczać się w monumentalną metropolię. Jednym z zabytków, który przetrwał wielki pożar, jest właśnie wspomniana wieża ciśnień. Obecnie w budynku mieści się galeria miejska, w której można zobaczyć prace lokalnych artystów i fotografów.

Chicago - miejsca i atrakcje, które musisz zobaczyćChicago - miejsca i atrakcje, które musisz zobaczyć shutterstock.com//Dave Newman

Millennium Park i słynna "fasolka"

W czasie zwiedzania nie możecie pominąć popularnego Millenium Park. To ogromny teren rekreacyjny w samym centrum Chicago. To tutaj znajduje się słynna "fasolka" Cloud Gate, czyli jeden z symboli miasta. Co ciekawe, ta duża srebrna rzeźba wzorowana była na kropli rtęci.

Millennium Park i słynna 'fasolka'Millennium Park i słynna 'fasolka' archiwum prywatne

Inne popularne atrakcje parku to m.in. Fontannę Buckingham - jedna z największych fontann na świecie, którą wielu z was kojarzy z pewnością z czołówki serialu "Świat według Bundych", a także Crown Fountain, czyli interaktywna fontanna złożona z dwóch 15-metrowych wież, na których wyświetlana jest kolekcja 1000 zdjęć mieszkańców miasta.

 

Komfortowa podróż

Niewątpliwie ogromnym ułatwieniem dla turystów są bezpośrednie połączenia lotnicze do Chicago z polskich portów - z Warszawy i z Krakowa. Od czasu, gdy 17 maja 1972 roku samolot Polskich Linii Lotniczych - Iljuszyn Ił-62 "Mikołaj Kopernik" - wykonał pierwszy rejs do Wietrznego Miasta sporo się zmieniło. Obecnie dostaniemy się tam jednym z najnowocześniejszych samolotów świata - Boeingiem 787 Dreamlinerem. Lot trwa około 10 godzin.

Warto wspomnieć, że od tegorocznych wakacji LOT będzie latał do Chicago aż 14 razy w ciągu tygodnia. Będzie to 10 połączeń z Warszawy oraz 4 z Krakowa.

Więcej o: