To nie są kadry z filmu katastroficznego. Chmura szelfowa uwieczniona w okolicach Skórczu

Nad Polską w niedawnym czasie zawisły ciężkie chmury - i to dosłownie. Portal Info Meteo w środę 25 maja opublikował na swoim profilu na Facebooku groźnie wyglądającą chmurę szelfową w pobliżu miejscowości Skórcz w województwie pomorskim.

W ostatnim czasie na terenie Polski nastąpiło załamanie pogody. Można spodziewać się deszczy i burz. Z tymi ostatnimi związane jest zjawisko występowania chmur szelfowych. Czym się charakteryzują?

Zobacz wideo Prof. Miętus: Prawdopodobnie uda nam się uniknąć suszy, ale to eksperymentalne prognozy

Przeczytaj więcej na stronie głównej Gazeta.pl.

Czym są chmury szelfowe?

Wał szelfowy to zwykle podłużna, pozioma, nisko zawieszona chmurą, która przypomina klin lub taran. Jest związana z frontem szkwałowym burzy. Sama w sobie nie jest niebezpieczna, jednak często stanowi ostrzeżenie przed wystąpieniem niebezpiecznych zjawisk atmosferycznych. Najczęściej pojawia się na granicy burzowych frontów atmosferycznych. Formuje się również w niektórych komórkach opadowych oraz w superkomórkach - zawsze na przedniej krawędzi burzy. Tam, gdzie się pojawia, zazwyczaj występują mocne opady deszczu oraz silny, porywisty wiatr. Jeżeli zobaczymy na niebie chmurę szelfową, jest to sygnał, że natychmiast należy schronić się w bezpiecznym miejscu. Może zwiastować nawet tornado! (źródło: lowcyburz.pl, violent-weather.fandom.com)

Chmury szelfowe zawisły również nad powiatem pleszewskim

Skórcz niejedyne miejsce, gdzie można było zaobserwować to niezwykłe zjawisko. Jak poinformował portal zpleszewa.pl, chmury szelfowe pojawiły się także w środę 26 maja nad Pleszewem, mieście położonym w województwie wielkopolskim. Internauci skomentowali zjawisko jako "niezwykłe, niesamowite, ale też "przerażające".

Podroze.gazeta.pl jest dla Was i dla Was piszemy o podróżach, turystyce i wypoczynku. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o: