W ostatnim czasie na terenie Polski nastąpiło załamanie pogody. Można spodziewać się deszczy i burz. Z tymi ostatnimi związane jest zjawisko występowania chmur szelfowych. Czym się charakteryzują?
Przeczytaj więcej na stronie głównej Gazeta.pl.
Wał szelfowy to zwykle podłużna, pozioma, nisko zawieszona chmurą, która przypomina klin lub taran. Jest związana z frontem szkwałowym burzy. Sama w sobie nie jest niebezpieczna, jednak często stanowi ostrzeżenie przed wystąpieniem niebezpiecznych zjawisk atmosferycznych. Najczęściej pojawia się na granicy burzowych frontów atmosferycznych. Formuje się również w niektórych komórkach opadowych oraz w superkomórkach - zawsze na przedniej krawędzi burzy. Tam, gdzie się pojawia, zazwyczaj występują mocne opady deszczu oraz silny, porywisty wiatr. Jeżeli zobaczymy na niebie chmurę szelfową, jest to sygnał, że natychmiast należy schronić się w bezpiecznym miejscu. Może zwiastować nawet tornado! (źródło: lowcyburz.pl, violent-weather.fandom.com)
Skórcz niejedyne miejsce, gdzie można było zaobserwować to niezwykłe zjawisko. Jak poinformował portal zpleszewa.pl, chmury szelfowe pojawiły się także w środę 26 maja nad Pleszewem, mieście położonym w województwie wielkopolskim. Internauci skomentowali zjawisko jako "niezwykłe, niesamowite, ale też "przerażające".
Podroze.gazeta.pl jest dla Was i dla Was piszemy o podróżach, turystyce i wypoczynku. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.