Nie będzie paraliżu Okęcia. Doszło do porozumienia pomiędzy kontrolerami lotów a PAŻP

Związek Zawodowy Kontrolerów Ruchu Lotniczego poinformował, że udało się dojść do wstępnego porozumienia z Polską Agencją Żeglugi Powietrznej. Konflikt, który groził paraliżem lotnisk w Warszawie i Modlinie dotyczył m.in. kwestii wynagrodzeń i regulaminu pracy.

Szukasz podobnych treści? Sprawdź Gazeta.pl

W piątek 27 maja Związek Zawodowy Kontrolerów Ruchu Lotniczego oraz Polska Agencja Żeglugi Powietrznej wydały wspólny komunikat, w którym poinformowano, że udało się osiągnąć wstępne porozumienie w spornych kwestiach.

Obie strony w ramach rokowań sporu zbiorowego wstępnie porozumiały się w zakresie zmian do regulaminu pracy i do regulaminu wynagrodzeń postulowanych przez stronę społeczną. Oba projekty zostaną przedstawione do konsultacji ze stroną społeczną oraz z Ministerstwem Infrastruktury.

- czytamy w oficjalnej informacji. Zgoda pomiędzy PAŻP, a ZZKRL pozwoli uniknąć kolejnego paraliżu lotnisk: Okęcia oraz Modlina.

Zobacz wideo Z wizytą w wieży kontroli lotów

Kontrolerzy lotów i PAŻP coraz bliżej porozumienia

Podczas negocjacji udało się wypracować nowy aneks do regulaminu pracy. Według zawartych tam informacji zmienione zostaną zasady wynagradzania kontrolerów zarówno w Warszawie, jak i w reszcie kraju. Nowe regulacje mają na celu zmniejszenie dysproporcji w poziomach przychodów pomiędzy pracownikami. Warto wspomnieć, że wśród zapisów pojawiły się także te, mówiące o limitowaniu dodatków. Strony doszły do porozumienia także w kwestii nadgodzin.

Strony dążą do sytuacji, w której liczba godzin nadliczbowych przepracowanych w związku ze szczególnymi potrzebami pracodawcy nie będzie mogła przekraczać dla pracowników zatrudnionych na stanowisku kontrolera ruchu lotniczego 150 godzin w roku kalendarzowym a dla informatorów służby informacji powietrznej 240 godzin w roku kalendarzowym

- wyjaśniają w komunikacie.

To jeszcze nie koniec negocjacji

Wstępne porozumienie nie oznacza jednak końca rozmów pomiędzy stronami. Polska Agencja Żeglugi Powietrznej oraz związek kontrolerów są w trakcie tworzenia 24 postulatów, które dotyczą procedur bezpieczeństwa. Toczą się także dyskusje na temat kodeksu etyki oraz pozostałych kwestii socjalnych. Pierwsze wstępne porozumienie strony osiągnęły pod koniec kwietnia, podkreślano jednak, że jest ono tymczasowe, a rozmowy trwają nadal.

Przypomnijmy, że konflikt pomiędzy kontrolerami lotów a Polską Agencją Żeglugi Powietrznej rozpoczął się dwa lata temu. Nie zgadzano się nie tylko w kwestii wynagrodzeń, ale jak podkreślają związkowcy, przede wszystkim bezpieczeństwa pracy. 

Źródło: zzkrl.pl

***

Podróże.gazeta.pl jest dla Was i dla Was piszemy o podróżach. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o: