Będzie nowa waluta w Chorwacji! Ostatni moment na tańsze wakacje. Zdradzamy szczegóły

Chorwacja cieszy się ogromną popularnością wśród polskich turystów. Jest to kierunek, który kusi nie tylko zapierającymi dech widokami, ale również niskimi cenami na miejscu. Może być to jednak ostatni moment na tańsze wakacje - kraj planuje bowiem wkrótce wejść do strefy euro.
Zobacz wideo Wakacje coraz bliżej. Czy ceny wyjazdów zagranicznych nas zaskoczą?

Chorwacja jest przez Polaków wręcz obleganym turystycznie miejscem. Jadąc tam, możemy spotkać swoich rodaków niemalże wszędzie. Czynnikiem, który wzmacniał atrakcyjność tego kraju są niskie koszty związane zarówno z wykupieniem oferty jak i cenami na miejscu. Wartość jednej kuny, bo tak brzmi nazwa oficjalnego środka płatniczego w Chorwacji, w przeliczeniu wynosi 61 polskich groszy.

Nic zatem dziwnego, że tak piękne miejsce w połączeniu z małymi cenami przyciąga turystów. Sytuacja jednak może ulec zmianie, gdyż kraj ten wkracza niebawem do strefy ero, a co za tym idzie, może być drożej.

Więcej ciekawych artykułów o podróżach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Będzie nowa waluta w Chorwacji!

Z oficjalnych doniesień medialnych wynika, że Chorwacja aktywnie pracuje nad wkroczeniem do strefy euro. Przykładem może być wpis zamieszczony na Twitterze Prezes Europejskiego Banku Centralnego, Christine Lagarde:

Chorwacja kontynuuje swoją europejską podróż i dąży do tego, by stać się dwudziestym krajem UE, który przyjmie euro

- oraz dodaje:

Cieszę się, że mogłam spotkać się z premierem Andrej Plenkovic na #WEF22 i wspólnie zastanowić się nad ostatnimi postępami Chorwacji.

Euro w Chorwacji, od kiedy dokładnie będzie obowiązywało?

Jak dowiadujemy się z jednego z chorwackich portali informacyjnych,  HRT vijesti Premier, Andrej Plenković, ogłosił, że od 5 września 2022 rozpocznie się okres przejściowy wkraczania do strefy euro. Oznacza to, że ceny w sklepach, lokalach gastronomicznych czy punktach usługowych będą podawane w kunach i euro.

Podobnie będzie także przez cały przyszły rok. Do końca 2023 r. trwać będzie także operacja wymiany będących obecnie w obiegu 36 mld kun w gotówce. Obywatele będą mogli je bezkosztowo wymienić w bankach na euro albo wydać w sklepach do końca przyszłego roku, choć obowiązywać będzie już nowa waluta.

Nowa waluta będzie obowiązywać w Chorwacji od 2023 roku. Jednak nie oznacza to, że jest zupełnie obca mieszkańcom czy turystom. W euro można zapłacić na autostradach, w hotelach czy na lokalnych straganach z pamiątkami. Turyści jednak przestrzegają, aby na stoiskach unikać używania euro, gdyż sprzedawcy stosują czasem niekorzystny przelicznik, a w dodatku obliczoną przez siebie resztę wydają w kunach, a nie w euro. 

Podroze.gazeta.pl jest dla Was i dla Was piszemy o podróżach. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o: