Dwa dzikie kuraki na godach. "Film dla ludzi o mocnych nerwach"

Bażant w starożytnych Chinach był dostojnym zwierzęciem, który symbolizował cesarza. Ale nawet i w nim budzi się bestia, gdy ktoś wkracza na jego terytorium. Świadkiem takiej walki była Iza Polak z Nadleśnictwa Gołąbki, która przyłapała dwa samce podczas zaciętej bójki.

Więcej informacji o Polsce i świecie przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Cud Podlasia wygląda jak wyspa na Pacyfiku

Wideo z dwoma bażantami walczącymi o swoje terytorium i najpewniej względy partnerki bije rekordy popularności i wywołuje uśmiech na twarzy. "Film dla ludzi o mocnych nerwach" – skomentowali leśnicy, którzy opublikowali wideo w mediach społecznościowych.

Greckie wyspy - PatmosNajciekawsze wyspy greckie na wakacje. Miejsca są zachwycające

"W piątek naszej Izie na drodze do pracy stanęły dwa wyjątkowo waleczne koguty. W okresie lęgowym panowie, pod wpływem emocji wkraczają na terytoria innych samców i wtedy dochodzi do starcia" – czytamy w poście Nadleśnictwa Gołąbki.

"Podczas walki bażanty głośno pieją i energicznie machają skrzydłami. Oj. Potrafią drzeć pióra. Co do samych piór... Właśnie w tym wyjątkowym okresie pojawia się u nich specjalna szata godowa, która w słońcu mieni się na wiele kolorów - od żółtego aż po fiolet. Największą aktywność można zaobserwować w godzinach porannych" - informują leśnicy.

Palma De MallorcaNajlepsze kierunki na 2022 rok. Turyści zagłosowali

Ważny symbol 

Bażant zwyczajny to gatunek dużego ptaka z rodziny kurowatych. Do Polski przybył dopiero w XVI wieku. Jest właściwie wszystkożerny. Żywi się zazwyczaj różnymi nasionami i niewielkimi owocami, na przykład jagodami. Czasami także zjada wszelkiego rodzaju korzenie lub też zielone części roślin, a nawet małe bezkręgowce. Gniazdo bażanta zwyczajnego zazwyczaj znajduje się na ziemi w kępach traw lub schowane przy krzewach.

W starożytnych Chinach bażant symbolizował cesarza i wyższych urzędników państwowych. Z powodu upierzenia, kojarzony był ze słońcem i blaskiem, a z powodu furkotania skrzydeł – z grzmotem. Jak podaje Wikipedia, w sztuce chrześcijańskiej zachowanie bażanta broniącego piskląt łączone jest ze sposobem, w jaki szatan kusi, a następnie pokonuje człowieka. Wizerunek bażanta umieszczano między innymi na posadzkach świątyń.

 Źródło: Nadleśnictwo Gołąbki / Wikipedia 

Więcej o: