Wenecja zmienia decyzję. Bilety wstępu będą, ale jeszcze nie teraz

Wenecja od lat mierzy się z olbrzymim napływem turystów. Władze miasta chcą nieco zmniejszyć liczbę odwiedzających i zamierzają wprowadzić opłatę. Nowe zasady wjazdu miały obowiązywać już od 1 czerwca, ale decyzja została zmieniona.

Więcej podobnych tematów znajdziesz na Gazeta.pl 

Dobre wieści dla turystów zmierzających do Wenecji

Opłata wjazdowa za wstęp na teren Wenecji jest zapowiadana już od dawna. Jednak bilet wstępu nie będzie obowiązywał w czasie zbliżających się wakacji. Płatny wstęp do miasta był przewidziany od 1 czerwca 2022 roku. Władze miasta zdecydowały jednak inaczej. Przegłosowano nowy termin wprowadzenia biletów dla jednodniowych turystów.

Opłata za wstęp do miasta. Kto będzie płacił?

Bilety będą obowiązywały wyłącznie turystów, którzy zamierzają zwiedzić miasto przez jeden dzień. Wszyscy, którzy wykupią nocleg i zostaną przynajmniej dwa dni, zostaną zwolnieni z opłaty.

Rada miejska przegłosowała opóźnienie projektu wdrożenia płatnego wstępu do miasta. Turyści zaczną ponosić dodatkowe koszty dopiero od 16 stycznia 2023 roku. Warto wiedzieć, że pierwsze sześć miesięcy – czyli do 16 lipca 2023 roku – będzie to program pilotażowy. Po tym czasie rada miasta podejmie ostateczną decyzję.

Zobacz wideo W wielu miastach rośnie opór przeciwko turystom

Bilet do Wenecji. Ile wyniesie?

Wprowadzenie opłat dla jednodniowych turystów ma ograniczyć masową turystykę. Przewidziano opłaty od 3 do 10 euro, czyli od 13 do 46 złotych. Cena biletu będzie zależna od pory dnia, miesiąca i obłożenia.

Celem jest zniechęcenie do turystyki jednodniowej, turystyki typu hit-and-run, przybycia w jeden dzień i wyjazdu tego samego dnia. Chcemy zachęcić do turystyki w wolniejszym wydaniu

– argumentował Simone Venturini, zastępca burmistrza miasta.

Więcej o: