Planujesz wyjazd do USA? Przygotuj się na wzrost opłat rejestracyjnych

Ważna informacja dla wszystkich podróżujących do Stanów Zjednoczonych - od 26 maja br. wzrasta koszt opłaty rejestracyjnej w elektronicznym systemie ESTA.
Zobacz wideo Sekretarz stanu USA skomentował zamieszanie z polskimi MiG-ami. "To skomplikowane"

Więcej informacji o Polsce i świecie przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego Stanów Zjednoczonych zatwierdził podwyższenie opłaty za korzystanie z systemu ESTA z 14 do 21 dolarów. Zmiana stawki ma obowiązywać od 26 maja 2022 roku. W związku z tym podróżni z krajów uczestniczących w Programie Ruchu Bezwizowego będą musieli ponieść ten koszt za wizę ESTA.

Czym jest ESTA?

Wyjazd do USA bez wiz turystycznych czy biznesowych stał się możliwy dzięki włączeniu Polski do Programu Ruchu Bezwizowego. Wiąże się z tym jednak pewien warunek. Każdy, kto planuje podróż do Stanów Zjednoczonych objęty jest obowiązkiem rejestracji w elektronicznym systemie ESTA (Electronic System do Travel Authorization). Wniosek wypełniany jest przez internet. Od niedawna dostępna jest także polska wersja językowa formularza.

Dzięki temu rozwiązaniu można przebywać w USA 90 dni. Warto jednak pamiętać, że jeżeli pasażer posiada ważną wizę wydaną jeszcze przed 2019 rokiem, to nadal może z niej skorzystać, aby przekroczyć granicę Stanów Zjednoczonych. Oczywiście nie wolno zapominać o obowiązku posiadania ważnego paszportu. 

Kto powinien złożyć wniosek o wydanie zezwolenia ESTA?

  • Osoby będące obywatelami krajów programu VWP (Visa Waiver Program), czyli tych, które zostały objęte Programem Ruchu Bezwizowego. Podróżujące do USA drogą morską lub powietrzną, których pobyt na terenie Stanów Zjednoczonych nie przekroczy 90 dni.
  • Osoby z krajów VWP, które nie posiadają obecnie wizy.
  • Podróżujący do USA w celach biznesowych, turystycznych lub tranzytowych.

Podróże.gazeta.pl jest dla Was i dla Was piszemy o podróżach. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o: