Więcej nowinek z Polski i świata znajdziesz na stronie Gazeta.pl
Majestatyczne wulkany jednocześnie fascynują i przerażają. Niektóre z nich nadal są aktywne i w każdej chwili można spodziewać się ich wybuchu. Właśnie taka sytuacja spotkała mieszkańców Sycylii, bo Etna w tym miesiącu ponownie dała o sobie znać.
Do erupcji najwyższego aktywnego wulkanu w Europie doszło w poniedziałek 23 maja br. Wybuch sprawił, że ciemne niebo nad wyspą się rozjaśniło. Internauci uwiecznili ten widok i wiele nagrań pojawiło się w sieci.
Wulkan wyrzucił z siebie gorącą lawę i pył wulkaniczny. Kłęby dymu unoszące się nad kraterem i tworzyły niecodzienny widok. Chociaż od zjawiska trudno było oderwać wzrok, warto podkreślić, że było ono wyjątkowo niebezpieczne. Na stronie portalu vulcanodiscovery.com można przeczytać, że obecna aktywność stożka wulkanicznego jest częścią regularnej erupcji, która miała początek w 2019 roku. Warto także podkreślić, że to już drugi wybuch Etny w tym miesiącu. Poprzedni miał miejsce 12 maja 2022 roku.
Erupcję wulkanu uwieczniono na filmach. Nagrania pokazują, że lawa wypłynęła przez dwie szczeliny. Otworzyły się one poniżej krateru. Na szczęście erupcja nie stanowiła niebezpieczeństwa dla mieszkańców wyspy, ponieważ nie towarzyszyły jej trzęsienia ziemi.
Takie niebezpieczne zjawisko miało miejsce na przykład w Pompejach, które zostały zniszczone przez wybuch Wezuwiusza w 79 roku.
Etna od wielu lat jest monitorowana przez Instytut Geofizyki i Wulkanologii. Badacze twierdzą, że do wybuchów będzie dochodziło często, bo wulkan jest bardzo niespokojny. Ogromne ilości magmy zgromadziły się pod kraterem. Wzrastające ciśnienie sprawia, że wulkan pęcznieje, co zwiększa ryzyko jego erupcji. Naukowcy są zdania, że wybuchy mogą być coraz bardziej niebezpieczne dla mieszkańców i turystów odwiedzających Sycylię. Ostrzegają, że może powtórzyć się sytuacja z 2017 roku, kiedy kilkanaście osób zostało rannych.
Podróże.gazeta.pl jest dla Was i dla Was piszemy o podróżach. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.