Gdzie pojechać na letni urlop? "Druga Chorwacja" kusi cenami. Wyjątkowe miejsce na wakacje 2022

Jeśli szukasz pomysłu na wakacje 2022 to dobrze trafiłeś. Proponujemy kraj niezbyt odległy, za to bardzo ciekawy. Ściślej rzecz biorąc, zachęcamy do odwiedzenia w wakacje Albanii.

Więcej ciekawych artykułów o podróżach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Aplikacje przydatne w czasie podróży

Albania to nieduże bałkańskie państwo, które znajduje się w południowo-wschodniej Europie. Ma dostęp zarówno do Morza Adriatyckiego, jak i Jońskiego. Jej stolicą jest Tirana, ale to nie jedyne warte odwiedzenia miejsce w tym kraju. Z jakich atrakcji warto skorzystać będąc w Albanii?

Wakacje 2022 w Albanii. Te miejsca koniecznie odwiedź podczas pobytu w tym państwie

Albania może zaoferować turystom naprawdę sporo. Bogata historia tego kraju, a także widowiskowe krajobrazy sprawiają, że warto zaplanować tam swój urlop. Atrakcje, które warto odwiedzić to przede wszystkim:

  • miasto Durrës - słynie z budowli z czasów rzymskich - term, forum i amfiteatru (największego na Bałkanach). W tym samym miejscu można też podziwiać między innymi Pałac króla Zoga I, Wielki Meczet czy wieżę Wenecką.
  • Butrint (Butrinti) - niewielka osada i zarazem stanowisko archeologiczne. W 1992 roku zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Obecnie jest to Park Narodowy Butrint. W osadzie można zobaczyć starożytny teatr grecki, baptysterium ruiny łaźni rzymskich, kaplicy oraz pozostałości XIV-wiecznego weneckiego zamku.

  • Park narodowy Shebenik-Jabllanice - w tym parku jest 14 polodowcowych jezior, z których jedno jest położone na wysokości prawie dwóch tysięcy metrów. Przez rezerwat przepływają dwie rzeki Qarrishte i Bushtrice. Podczas wycieczki można podziwiać piękny krajobraz z górskich stoków oraz zwiedzić jaskinie. 

Wakacje 2022 w Albanii. Zanim wyjedziesz, sprawdź, jakie są aktualne obostrzenia w tym kraju

Mamy dobrą wiadomość dla wszystkich, którzy planują tego lata odwiedzić Albanię, że państwo to złagodziło restrykcje pandemiczne. W związku z tym, od pierwszego maja 2022 roku w Albanii:

  • nie ma obowiązku okazywania certyfikatu szczepienia na COVID-19 bądź ozdrowienia,
  • nie trzeba wykonywać żadnych testów,
  • zniesiono również kwarantannę (obowiązuje tylko tych, którzy zachorują już po przyjeździe).

Z kolei noszenie maseczek i zachowywanie dystansu społecznego jest tylko zalecane, a nie obowiązkowe.

Podroze.gazeta.pl jest dla Was i dla Was piszemy o podróżach. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o: