Leśnicy podzielili się zdjęciem "czarciej miotły". To prawdziwa osobliwość w świecie roślin

W naturze od zawsze występowały różne mutacje obejmujące zarówno faunę, jak i florę. Ostatnio leśnicy z Nadleśnictwa Zdrojowa Góra podzielili się w mediach społecznościowych zdjęciem przedstawiającym tzw. czarcią miotłę. To wyjątkowe zjawisko w świecie roślin.

Więcej ciekawych artykułów o podróżach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Polskie Blair Witch Project czyli przerażający las w Witkowicach

"Czarcia miotła" jest deformacją roślin zaliczaną do dziwotworów (inaczej potworności). Zniekształcenia wynikają ze zbyt intensywnego rozwoju pędów bocznych, przy jednoczesnym zahamowaniu rozwoju pędu głównego. Są efektem choroby (grzybowej, bakteryjnej czy wirusowej) bądź mutacji wewnątrz tkanki pędów. Niestety w większości przypadków powód tych zmian jest nieznany. 

Interesujący jest jednak to, że gen odpowiedzialny za zniekształcenie zwane "czarcią miotłą" jest przekazywany następnym pokoleniom roślin. Dzięki temu takie nietypowe drzewa można z powodzeniem hodować. Korzystają z tego szkółki roślin ozdobnych, które sprzedają takie nietypowe odmiany roślin. 

Lasy Państwowe podzieliły się zdjęciem "czarciej miotły".  Jest rekordowo duża

Leśnicy z Nadleśnictwa Zdrojowa Góra podzielili się na swoim profilu na Facebooku zdjęciem niedawno zauważonej "czarciej miotły", która wyrosła na sośnie. Na dodatek sfotografowana deformacja jest wyjątkowo duża i leśnicy żartują, że powinna zostać wpisana do Księgi Guinessa.

Warto dodać, że w komentarzach pod postem można znaleźć zdjęcie jeszcze jednej "czarciej miotły". Kolejną sfotografowaną deformację można zobaczyć w Nadleśnictwie w Hajnówce. 

Podroze.gazeta.pl jest dla Was i dla Was piszemy o podróżach. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o: