Więcej ciekawych artykułów o podróżach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.
W bieżącym roku japońskie wiśnie zakwitły 1 kwietnia, ale w zeszłym już 26 marca. To był rekord, ponieważ od 1200 lat drzewa nie miały kwiatów tak wcześnie. Naukowcy obserwują przyspieszenie rozwoju wiśni już od lat 30. ubiegłego wieku. Odchylenia w okresie rozwoju roślin nie są duże, ale jeśli ta tendencja się utrzyma, to może nawet zachwiać turystyką Japonii. Z okazji kwitnienia drzew wiśni są organizowane różne wydarzenia, np. festiwale czy pikniki, ale zmiany terminu kwitnięcia utrudnią ich planowanie.
Badacz Yasuyuki Aono z Osaka Metropolitan University wraz z Peterem A. Stottem sporządzili nawet wykres obrazujący jak zmienia się termin kwitnienia drzew wiśni w ostatnich latach. Na wykresie oznaczono osobnymi kolorami okresy kwitnienia w miastach (na czerwono) i na wsiach (na niebiesko). Wyraźnie widać jak oba terminy zaczynają się mocno różnić między sobą. Wykres (pochodzący z artykułu IOP Sciene z 16 maja 2022 roku - Human influence increases the likelihood of extremely early cherry tree flowering in Kyoto) można zobaczyć poniżej:
Wykres zmian terminu kwitnięcia japońskiej wiśni z artykułu IOP Sciene z 16 maja 2022 roku - Human influence increases the likelihood of extremely early cherry tree flowering in Kyoto, autorstwa Yasuyuki Aono i Petera A. Stotta
Dodatkowo naukowcy zauważają, że globalne ocieplenie ma wpływ również na faunę. Zwierzęta mogą mieć problemy z funkcjonowaniem w innym terminie, a co za tym idzie, ze zdobyciem pożywienia. Trzeba więc znaleźć sposób na zahamowanie tego procesu.
Podroze.gazeta.pl jest dla Was i dla Was piszemy o podróżach. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.