Historyczna zmiana w Arabii Saudyjskiej. Najmłodsza pilotka zasiadła za sterami samolotu. Ale to nie wszystko

Jeszcze pięć lat temu nie mogły zasiąść za kierownicą auta, a teraz pilotują samoloty. W Arabii Saudyjskiej zmienia się sytuacja kobiet. Chcecie dowodu? Na pokładzie saudyjskich tanich linii lotniczych Flyadeal - podczas krajowego lotu z Rijadu do Dżeddy - pasażerów obsługiwała załoga składająca się wyłącznie z kobiet.

Więcej informacji o Polsce i świecie przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

O zdarzeniu poinformowano na Twitterze przewoźnika. "Po raz pierwszy w historii saudyjskiego lotnictwa linie lotnicze Flyadeal wykonały pierwszy lot z załogą składającą się wyłącznie z kobiet. W większości Saudyjek".

Dodatkowo lot z siedmioosobową załogą był pilotowany przez 23-letnią Dżarę Jan, która jest również najmłodszą saudyjską pilotką. "Jestem niezwykle dumna, że mogłam wziąć udział w historycznym momencie dla saudyjskich kobiet".

Dżara Jan ukończyła szkołę lotniczą na Florydzie w USA w 2019 roku. Do Flyadeal dołączyła rok temu. Na co dzień lata jako drugi pilot. "Chociaż bycie pilotką jest nowością w Arabii Saudyjskiej, to nie jest to niemożliwe dla naszego pokolenia. Jestem bardzo zadowolona z tej pozytywnej zmiany" - powiedziała na łamach Arab News

Kobiety wkraczają do lotnictwa

Jan nie jest jedyną pilotką w Arabii Saudyjskiej. Pierwszą kobietą, która pilotowała samolot komercyjny w królestwie była Dżasmin Al-Maimani. Hanadi Zakaria Al-Hindi jako pierwsza zdobyła licencję pilota zawodowego, a Rawia Al-Rifi jako pierwsza poleciała Airbusem A320 ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Zmiany w Arabii Saudyjskiej rozpoczęły się za panowania księcia Muhammada ibn Salmana. Kobietom pozwolono prowadzić samochody, brać udział w imprezach sportowych na stadionach, służyć w wojsku i policji.

Źródło: Arab News 

Więcej o: