Pogoda na lato 2022 - na jakie warunki przygotować się w wakacje? Sprawdzamy prognozę długoterminową

Jaka pogoda szykuje się na lato 2022? Przed wyruszeniem na wakacyjny wyjazd warto zapoznać się z długoterminową prognozą pogody w Polsce na najbliższe miesiące.

Więcej ciekawych artykułów o podróżach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Prof. Miętus: Prawdopodobnie uda nam się uniknąć suszy, ale to eksperymentalne prognozy

Niedługo zaczną się wakacje, ale już teraz wiele osób planuje wyjazdy i urlopy. Ważną rzeczą, jaką trzeba sprawdzić jest pogoda. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) opracował orientacyjną prognozę pogody na trzy najbliższe miesiące - czerwiec, lipiec i sierpień. Zapoznajcie się z nią przed wyruszeniem w drogę.

Pogoda w Bieszczadach. Jakiej aury spodziewać się w wakacje? Pogoda w Bieszczadach. Jakiej aury spodziewać się w wakacje?

Pogoda na czerwiec 2022. Początek wakacji będzie niezbyt upalny

Średnie temperatury w czerwcu będą się wahały od 15.1 st. C w Suwałkach do 18.2 st. C w Opolu i Krakowie. Intensywniejsze deszcze pojawią się na zachodzie kraju w województwach zachodniopomorskim, lubuskim i dolnośląskim.

Lipiec będzie bardzo ciepłym miesiącem w większości kraju. To najlepszy miesiąc na letni urlop

W lipcu szykują się wysokie temperatury, w większej części kraju będą one wyższe niż w ostatnich latach. Średnio będzie od 15.7 st. C w Zakopanem do 20.3 st. C w Warszawie i Opolu. Z kolei na Podlasiu średnia temperatura będzie podobna, jak w latach wcześniejszych, pomiędzy 17.5 st. C w Suwałkach, a 18.9 st. C w Białymstoku.

Pogoda na wakacje 2022. IMGW: Zmienny czerwiec, ciepły lipiec, sporo deszczu w sierpniu (zdjęcie ilustracyjne) Pogoda na wakacje 2022. Kiedy wybrać się na urlop?

Z kolei sierpień zapowiada się bardziej chłodny i deszczowy niż w poprzednich latach

Sierpień w 2022 roku szykuje się chłodniejszy niż zazwyczaj. Na północy i w centrum kraju są prognozowane niższe temperatury niż zwykle odnotowywane o tej porze roku. Szacuje się, że wystąpią temperatury w zakresie  14.9 st. C w Zakopanem do 19.6 st. C w Poznaniu. Prognozowane są również obfitsze deszcze właśnie w północnej i środkowej części Polski. 

Podroze.gazeta.pl jest dla Was i dla Was piszemy o podróżach. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPM Gazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: