Wakacje pod gruszą. Na czym polegają? Sprawdź, czy i kiedy możesz się o nie starać

Wyrażenie wakacje pod gruszą brzmi dla wielu osób nieco archaicznie. Mało kto go używa i praktycznie nie słyszy się go w rozmowach. Jednak osoby pracujące często się o takie wczasy starają. Czy wiecie co one oznaczają? Jeśli nie, to spieszymy z wyjaśnieniami!

Więcej informacji na temat wakacji i podróży znajdziesz na stronie Gazeta.pl.

Zobacz wideo "Jak można w niebezpieczną podróż zabrać małe dziecko?"

Czy można otrzymać pieniądze na wakacje? Odpowiedź na to pytanie brzmi: tak! Wakacje pod gruszą to właśnie dofinansowanie urlopu. Pracownik sam opłaca wyjazd i załatwia wszelkie formalności, a pracodawca refunduje jego koszty. Może zwrócić całość lub część kwoty. Nazwa wczasy pod gruszą brzmi nieco archaicznie, ale wiele osób z nich korzysta. Sprawdź, co należy zrobić, by się o nie postarać.

Wakacje 2022 - jaki wpływ będzie mieć wojna w Ukrainie? Wakacje 2022 będą inne niż zwykle. Turyści pytają o wojnę w Polsce

Wakacje pod gruszą. Jakie są zasady finansowania?

System ten jest bardzo popularny wśród pracowników. Przyznanie dofinansowania wakacji wiąż się z kilkoma zasadami. Na samym początku musimy się dowiedzieć, czy pracodawca założył Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych (ZFFŚ), czyli zakładową skarbonkę. Zbierane są tam pieniądze na dodatki pracownicze i różnego rodzaju dofinansowania. Zgodnie z Ustawą  z dnia 4.03.1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych ZFFŚ powinien znajdować się we wszystkich:

  • firmach, które zatrudniają co najmniej 50 osób,
  • jednostkach samorządowych,
  • zakładach budżetowych (np. policja).

Dofinansowanie przysługuje każdemu pracownikowi zatrudnionemu na podstawie UoP. Nie jest ważne, jaki ma staż pracy, kwalifikacje i jakie zajmuje stanowisko. Mało tego, na częściowy zwrot kosztów wakacyjnych mogą liczyć emeryci, którzy wcześniej działali w firmie.

Wakacje pod gruszą. Wysokość dofinansowania zależy od kilku czynników

Nie da się określić, ile pieniędzy zwróci nam pracodawca za urlop. Najwięcej zależy od zarobków i sytuacji finansowej. Z ustawy wynika, że największe dofinansowanie otrzymają osoby, które zarabiają najmniej. Zazwyczaj pracownicy, których dochody są wysokie nie mogą liczyć na zwrot kosztów. Jest jednak jedno "ale". Każda firma ma swoje własne warunki przyznawania dofinansowań. Określane są one przez regulamin ZFFŚ. Warto również wiedzieć, że nie ma ani minimalnej, ani maksymalnej kwoty, jaką możemy otrzymać. 

Od dodatku nie odprowadza się składek ZUS, a jeśli wysokość dofinansowania przekracza 380 złotych, to kwota ta jest wolna od podatku.

Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej. Przejazd pociągu retro Pociągi retro w Chabówce: wakacyjna atrakcja dla całej rodziny

Wczasy pod gruszą. Najważniejsze zasady

Pamiętajcie, że z takiego dodatku można korzystać tylko raz do roku. Wyjazd musi trwać nie mniej niż 14 dni. Prawo do takiego urlopu mają osoby, które zatrudnione są na podstawie Umowy o Pracę i przepracowały określoną ilość czasu w danej firmie.

Nie trzeba udowadniać, gdzie spędziło się wakacje. Wypoczynek pod gruszą należy się nam nawet wtedy, gdy spędzamy urlop na działce za miastem.

Źródło: Interwievme.pl

Podróże.gazeta.pl jest dla Was i dla Was piszemy o podróżach. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPM Gazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: