Małpia ospa - Belgia jako pierwszy kraj na świecie wprowadza kwarantannę dla zarażonych osób

Belgia wprowadza kwarantannę po tym jak u czterech osób potwierdzono zachorowanie na małpią ospę. Każdy, kto ma pozytywny wynik testu, musi izolować przez 21 dni, ponieważ 14 krajów potwierdza teraz epidemie, a lekarze ostrzegają przed "znacznym wzrostem" przypadków.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Małpia ospa to wirusowa choroba odzwierzęca, która występuje głównie w Afryce. W ostatnich dniach przypadki zaczęły być jednak diagnozowane również w Europie

Wirus małpiej ospy - zdjęcie ilustracyjneMałpia ospa - czy może wywołać epidemię? WHO odpowiada

Małpia ospa - Belgia wprowadza kwarantannę

Belgia stała się pierwszym krajem, który wprowadził obowiązkową 21-dniową kwarantannę dla osób zakażonych małpią ospą. Belgijskie organy ds. zdrowia, po zarejestrowaniu czterech przypadków w kraju ogłaszają obowiązkową izolację dla zarażonych. Władze informują, że ryzyko wybuchu większej epidemii jest niskie, jednak szybka i odpowiednia reakcja jest kluczowa. 

W sobotę mikrobiolog Emmanuel André, kierujący krajowym laboratorium referencyjnym ds. COVID-19 napisał na Twitterze, że czwarty potwierdzony przypadek małpiej ospy w tym kraju stwierdzono w Walonii - gdzie leczony jest pacjent, który uczestniczył w majowym festiwalu w Antwerpii, w trakcie którego zaraziły się również dwie inne osoby.

Zobacz wideo Choroby zakaźne u dzieci - jak je rozpoznać?

Izolacja i kwarantanna dla zarażonych w Belgii

Belgijskie władze zdecydowały o objęciu 21-dniową kwarantanną wszystkich zarażonych osób. Izolacja nie będzie obowiązywać osób, które miały bliski kontakt z zakażonym. Jednak władze podkreślają, że konieczna jest czujność i obserwacja wszelakich dolegliwości, które mogłyby wskazywać na zakażenie. Uwagę powinny zwrócić szczególnie takie objawy, jak osłabienie, gorączka, bóle mięśni i stawów, czy charakterystyczna, pęcherzykowa wysypka

Eksperci ostrzegają, że pacjenci chorujący na małpią ospę mogą przenosić chorobę nawet przez dwa do czterech tygodni od momentu pojawienia się pierwszych objawów - tak długo, jak te objawy u nich występują. Wirus nie rozprzestrzenia się jednak łatwo między ludźmi a źródłem zakażenia są płyny ustrojowe - takie jak wydzielina z pęcherzyków czy kropelki wydalane w trakcie kaszlu i kichania. 

Małpia ospa w Europie

Nie tylko Belgia boryka się z nową chorobą - w Wielkiej Brytanii także są potwierdzone, zakażone osoby. Minister zdrowia Sajid Javid ogłosił w ostatnich dniach, że kolejnych 11 Brytyjczyków uzyskało pozytywny wynik testu na obecność wirusa, co daje w sumie 20. Portugalia, ma 14 potwierdzonych przypadków i 20 podejrzeń infekcji. Z kolei po drugiej stronie Atlantyku są dwie zarażone osoby. Zdarzają się również zachorowania we Włoszech, Szwecji, Belgii, Niemczech, Holandii, Francji, Izraelu, Szwajcarii i Australii. 

Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała, że spodziewa się zidentyfikować więcej przypadków małpiej ospy, ponieważ rozszerza nadzór w krajach, w których choroba ta zwykle nie występuje.

Źródło: dailymail.co.uk

***

Podroze.gazeta.pl jest dla Was i dla Was piszemy o podróżach, turystyce i wypoczynku. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: