Polka przewoziła w bagażu 100 tys. dolarów kanadyjskich. Zapłaciła wysoką karę

Podczas kontroli bagażu na lotnisku Chopina w Warszawie u pasażerki znaleziono pokaźną kwotę pieniędzy. Kobieta tłumaczyła się nieznajomością przepisów. "Ograniczenia w przewozie gotówki zostały wprowadzone po to, aby zapobiegać terroryzmowi oraz praniu brudnych pieniędzy" - tłumaczy rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Warszawie starszy rewident Justyna Pasieczyńska.

Więcej informacji o Polsce i świecie przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Kiedy przysługuje nam zwrot kosztów, a kiedy odszkodowanie od przewoźnika? Ekspertka wyjaśnia

Obywatelka Kanady, polskiego pochodzenia przyleciała do Warszawy z Toronto i poruszała się korytarzem "zielona linia - nic do zgłoszenia". Podczas kontroli celno-skarbowej okazało się, że kobieta w bagażu przewozi 100 tys. dolarów kanadyjskich (CAD), czyli blisko 345 tys. zł.

Kobieta nie wypełniła deklaracji dewizowej

"Podróżna tłumaczyła, że nie wiedziała o obowiązku pisemnego zgłaszania dewiz o wartości powyżej 10 tys. euro. Zapomnienie, roztargnienie lub nieznajomość przepisów - tym najczęściej tłumaczą się zatrzymani w podobnych sytuacjach pasażerowie" - wyjaśnia Pasieczyńska.

Wypełnienie deklaracji dewizowej nie wiąże się z żadnymi opłatami, ale jej brak oznacza mandat karny za wykroczenie skarbowe. Polka zapłaciła mandat w wysokości ponad 15 tys. zł.

Przeciwdziałanie praniu brudnych pieniędzy

"Ograniczenia w przewozie gotówki zostały wprowadzone po to, aby zapobiegać terroryzmowi oraz praniu brudnych pieniędzy" - tłumaczy przedstawicielka Izby Administracji Skarbowej w Warszawie.

Warto wiedzieć, że jeśli przewozimy 10 tys. euro lub więcej (lub równowartość w innej walucie lub środkach płatniczych) musimy to zgłosić organom celnym lub Straży Granicznej, bez względu na to, czym podróżujemy (samolotem, samochodem czy statkiem). Trzeba mieć też potwierdzenie, że pochodzą one z legalnego źródła (np.: wyciągi z banku, potwierdzenie od pracodawcy itp.).

Niedopełnienie tego obowiązku podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe.

Źródło: Izba Administracji Skarbowej w Warszawie

Więcej o: