O krok od tragedii w Tatrach. Poszli na ośnieżony szlak w adidasach

Majowe warunki w Tatrach mogą być zaskoczeniem dla wielu turystów. Choć niżej ścieżki są zielone i bezpieczne, w wyższych partiach gór panują często niemalże zimowe warunki - na szlakach zalega zbity śnieg, na którym łatwo się poślizgnąć. Niektórzy urlopowicze nie są przygotowani do takiej wyprawy. Nagranie z niewyposażonymi w niezbędne elementy turystami, opublikowali autorzy popularnej strony "Aktualne warunki w górach".

Więcej ciekawych artykułów o podróżach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Stopnie zagrożenia lawinowego

Autorką filmu jest tatrzańska przewodniczka, Maja Sindalska. 22 maja nagrała grupę nieodpowiedzialnych turystów, która schodziła z Giewontu.

Nie jest to szydzenie, tylko pokazanie jak wygląda brak przygotowania adekwatnego do warunków. Takich osób jest teraz w Tatrach zatrzęsienie i kończą się nam pomysły, jak do nich dotrzeć, bo nawet jak osobiście mówimy, to nie działa

- przyznała.

Turysta wyposażony w raki - odpowiednie do aktualnych warunków w Tatrach (zdjęcie ilustracyjne)Tatry. Rodzina spadła z Przełęczy Szpiglasowej. Mieli tylko raczki

Źle przygotowani na wyprawę wczasowicze mieli duży problem z zejściem z ośnieżonego stoku

Wczasowicze schodzili niemal na czworakach, chwytali się też napotkanych krzaków. Na radę autorki, aby schodzić na piętach, jedna z kobiet nakrzyczała na nią. Cały post z nagraniem można zobaczyć tutaj:

Przewodniczka tatrzańska w swoim poście pod filmem wylicza błędy, jakie popełnili turyści:

  • nie mieli właściwie dobranych butów,
  • nie wzięli kijów,
  • nie mieli wiedzy o tym, jak schodzić po ośnieżonych górach.

Co ciekawe, autorka wrzuciła nieco wcześniej post o właściwym schodzeniu po mokrym śniegu. Jak sama napisała:

Ta wiedza jest dostępna zupełnie za darmo, dla każdego. Sięgnijmy po nią.

Jak bezpiecznie schodzić po górach pokrytych mokrym śniegiem? Przede wszystkim trzeba się wyposażyć w dobre buty oraz kijki. Schodzimy na piętach, mając palce stóp cały czas wygięte do góry. Filmik instruktażowy jest dostępny tutaj:

Policja w ZakopanemWczasowicz chciał zdobyć Tatry po pijaku. Skończył śpiąc na krawężniku

Podroze.gazeta.pl jest dla Was i dla Was piszemy o podróżach. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: