Rodzicu, masz niewykorzystany bon turystyczny? Pospiesz się, bo przepadnie z końcem września

Rodzicu, jeśli wciąż masz do wykorzystania bon turystyczny, to pospiesz się, bo termin mija z końcem września 2022 roku. Zebraliśmy najważniejsze informacje o tym, jak i gdzie można wykorzystać to świadczenie.

Więcej ciekawych artykułów o podróżach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Jak uzyskać i jak wykorzystać bon turystyczny?

Rodzicu, jeśli wciąż masz niewykorzystany bon turystyczny, to pospiesz się, bo termin mija z końcem września 2022 roku. Zebraliśmy najważniejsze informacje o tym, jak i gdzie można wykorzystać to świadczenie.

Wakacje, plaża (zdjęcie ilustracyjne) Wakacje 2022. Bon turystyczny - do kiedy można wykorzystać świadczenie?

Bon turystyczny to świadczenie pieniężne w wysokości 500 zł (w przypadku osób z niepełnosprawnością - 1000 zł). W przypadku opieki naprzemiennej każdemu z rodziców przysługuje po 250 zł. Świadczenie jest przeznaczone dla tych, którzy mają przynajmniej jedno dziecko w wieku poniżej 18. roku życia.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) przypomina o kończącym się terminie wykorzystania bonu turystycznego. Ostateczna data to ostatni dzień września 2022 roku. Po tym czasie świadczenie przepada bezpowrotnie. Pamiętaj jednak, że realizacja opłaconej usługi może być w późniejszym terminie

Jak i gdzie można wykorzystać bon turystyczny? Lista miejsc honorujących bon [LISTA]

Świadczenie w postaci bonu turystycznego można wykorzystać w dwóch przypadkach:

  • na usługi hotelarskie - na opłacenie noclegu w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym czy kempingu,
  • na uczestnictwo w imprezach turystycznych - na przykład wycieczkach, obozach czy koloniach.

Dokładny wykaz miejsc, gdzie można płacić bonem są w tych miejscach:

Bon turystyczny jest ważny do września 2022 roku To ostatni moment na wakacje z dofinansowaniem. Bon turystyczny wygasa w tym roku

Dokonywanie płatności bonem turystycznym - najważniejsze informacje

Jak płacić bonem? Przede wszystkim należy mieć założony profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Potem trzeba wejść w kategorię "Ogólne" i znaleźć zakładkę dla osób korzystających z bonu. Dokument trzeba aktywować, a przy płaceniu należy podać kod obsługi płatności - znajduje się on w wiadomości e-mail oraz na koncie PUE ZUS. 

W razie jakichkolwiek problemów ze świadczeniem można skorzystać z pomocy:

  • dzwoniąc pod numer  22 11 22 111 (codziennie w godz. 7.00 - 20.00),
  • pisząc wiadomość na adres e-mail bon@zus.pl,
  • dzwoniąc pod numer tel.12 323 00 90 lub 800 808 500 (pon. - pt. w godz. 8.00-16.00) - informacje o wnioskach złożonych do Polskiej Organizacji Turystycznej o ustalenie prawa do świadczenia oraz o ustalenie prawa do dodatkowego świadczenia.

Podróże.gazeta.pl jest dla Was i dla Was piszemy o podróżach. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPM Gazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: