Gdzie złożyć wniosek o paszport? Oto, co musisz zrobić, by otrzymać dokument

Gdzie złożyć wniosek o paszport? Osoby, które planują wyjechać poza granicę UE i strefy Schengen często szukają informacji na ten temat. Dokument uprawnia do pobytu w wielu krajach na świecie. Co należy zrobić, by go otrzymać?

Więcej informacji na temat nowinek związanych z podróżami znajdziesz na stronie Gazeta.pl.

Zobacz wideo Na świecie są tylko cztery kolory paszportów. Dlaczego?

Paszport to dokument, który musimy wyrobić, jeśli wybieramy się na wakacje lub w podróż do krajów znajdujących się poza granicami Unii Europejskiej oraz strefy Schengen. Często musimy na niego czekać nawet 30 dni. Dlatego też warto już wcześniej zająć się wszelkimi formalnościami. Gdzie złożyć wniosek o paszport? Jakie dokumenty przygotować? To tylko kilka kwestii, na które musimy zwrócić szczególną uwagę.

Gdzie złożyć wniosek o paszport? W Polsce jest wiele takich miejsc

Zainteresowani powinni udać się w tym celu do najbliższego punktu paszportowego. Listę można znaleźć na stronie każdego województwa. Polacy, którzy przebywają za granicą o dokument starać się mogą w placówkach konsularnych. O paszport mogą się starać wszyscy obywatele, którzy ukończyli 18 lat i mają nieograniczoną zdolność do czynności prawnych. W imieniu osób niepełnoletnich wniosek składają rodzice lub opiekunowie.

Wniosek o paszport. Jakie dokumenty należy złożyć?

Zanim przystąpimy do wnioskowania musimy przygotować niezbędne dokumenty. Są to:

  • kolorowe zdjęcie w formacie 35 mm x 45 mm, które zostało wykonane najpóźniej pół roku przed złożeniem wniosku,
  • dowód opłaty lub dokument świadczący o prawie do ulgi (zwolnienia z opłaty),
  • ważny dowód osobisty lub paszport,
  • odpis aktu małżeństwa (jeśli zmieniono nazwisko po ślubie za granicą).

Gdy już zbierzemy wszystkie potrzebne zaświadczenia, możemy udać się do punktu, w którym wypełnimy specjalny wniosek. 

Jak długo trzeba czekać na paszport?

Punkt ma 30 dni roboczych na wydanie paszportu. Termin ustalany jest z urzędnikiem, który będzie zajmował się procedurami. Dostępność paszportu można również sprawdzić samodzielnie. Informacje dostępne są na stronie Ministerstwa Cyfryzacji lub pod numerem telefonu danego urzędu wojewódzkiego. W obu przypadkach należy podać numer sprawy. 

Źródło:rankomat.pl

Podróże.gazeta.pl jest dla Was i dla Was piszemy o podróżach. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o: