Ceny w Chorwacji 2022. Sprawdź, ile będzie kosztować wakacyjny wyjazd do kraju nad Adriatykiem

Jakie są ceny w Chorwacji w 2022 r.? - zastanawiają się osoby planujące urlop w tym kraju. Państwo od lat kusi pięknymi widokami i stosunkowo niskimi kosztami pobytu. Podobnie może być w tym roku.

Więcej informacji na temat nowości związanych z podróżami znajdziesz na stronie Gazeta.pl

Zobacz wideo Sport Ernest "Red" Ivanda zdradza swoją 11 wszech czasów - Chorwacja

Chorwacja to jeden z najczęściej wybieranych przez Polaków kierunków na wakacje. Turystów kusi pięknymi widokami - góry niemalże łączą się z morzem, tworząc zapierające dech krajobrazy. Nie tylko to jest ważne dla turystów. Kraj nad Adriatykiem słynie z niskich cen noclegów i żywności. Co roku koszty pobytu są o wiele niższe niż w innych krajach śródziemnomorskich. Dodatkowo wpływ ma na to łatwy dojazd do Chorwacji.

W Chorwacji płacimy kunami - jest to oficjalna waluta tego kraju i będziemy się posługiwać nią w sklepach lub restauracjach. W niektórych miejscowościach turystycznych przyjmowane jest także euro. Zanim rzucimy się w wir zakupów, sprawdźmy kurs złotówki i wymieńmy walutę. Obecnie kurs jednej kuny chorwackiej to w przeliczeniu na złotówki ok. 0,60 zł.

KornatiDla miłośników zwiedzania i aktywnego sposobu życia

Ceny w Chorwacji na wakacje 2022. Ile zapłacimy za wyżywienie?

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Ceny żywności i noclegów różnią się w zależności od regionów. Wypoczynek w znanych i obleganych miastach jest często o kilkadziesiąt procent droższy niż w innych miejscowościach. Podczas pobytu często odwiedzamy sklepy spożywcze, w których możemy nabyć lokalne przysmaki oraz owoce i warzywa. Ich ceny uzależnione są przede wszystkim od regionu oraz pory roku. W sezonie niektóre produkty będą droższe. Tak samo będzie w przypadku sklepów, które ulokowane są w popularnych kurortach i blisko plaż.

Ceny żywności w Dubrowniku (jedno z najbardziej obleganych przez turystów miast, a co za tym idzie też najdroższych) znacznie różnią się od tych, które możemy spotkać w innych miejscach. W zwykłym sklepie spożywczym za jajka zapłacimy od 12 do 18 kun, za chleb około 10 kun. Gałka lodów na starówce w Dubrowniku potrafi kosztować nawet 14 kun.

Jak wyglądają ceny w restauracjach? W mniej znanych miejscach ceny za obiad wynoszą od 50 do 80 kun. W mieście "Gry o Tron" zapłacić możemy nawet o 40 proc. więcej. Taniej jest w barach typu fast food. Koszty tutaj również są uzależnione od sezonu i wybranego regionu. Ceny wahają się od 15 (frytki) do 55 kun (zestawy). 

Znacznie taniej niż w Dubrowniku jest w innych regionach Chorwacji. Nawet popularny półwysep Istria kusi cenami. Turyści mogą pokusić się również o spędzenie wakacji w okolicach Makarskiej, czy na jednej z wielu chorwackich wysp. Tam jednak ceny mogą być zbliżone do tych z Dubrownika.

Egipt, zdjęcia ilustracyjneWakacje w Polsce czy za granicą? Urlop w Turcji tańszy niż w Zakopanem

Ceny w Chorwacji w 2022 r. Należności za noclegi są mocno zróżnicowane

Najważniejszą kwestią dłuższych wyjazdów jest zapewnienie sobie noclegu. Ich ceny zależą od:

  • sezonu - w wakacje będą wyższe od kilkunastu do kilkudziesięciu procent,
  • standardu hotelu - najdroższe są położone nieopodal plaży luksusowe apartamenty,
  • wybranej miejscowości - im bardziej popularna jest, tym większe prawdopodobieństwo, że zapłacimy więcej,
  • czasu rezerwacji - część hotelów przewiduje specjalną ofertę dla osób, które wcześniej zabukują sobie miejsce noclegowe.

Ceny w Chorwacji 2022 za dobę hotelową zaczynają się od 170 do 200 kun od osoby. Podobną kwotę zapłacimy w prywatnych domach o średnim standardzie. Jeśli jednak planujemy spać w kilkugwiazdkowych apartamentach, musimy się liczyć z tym, że zostawimy tam co najmniej 700 kun za całodobowy pobyt. Według informacji podanych przez kb.pl, trudno jest ustalić górną granicę ceny. 

Podróże.gazeta.pl jest dla Was i dla Was piszemy o podróżach. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: