Więcej informacji na temat nowości związanych z podróżami znajdziesz na stronie Gazeta.pl
Chorwacja to jeden z najczęściej wybieranych przez Polaków kierunków na wakacje. Turystów kusi pięknymi widokami - góry niemalże łączą się z morzem, tworząc zapierające dech krajobrazy. Nie tylko to jest ważne dla turystów. Kraj nad Adriatykiem słynie z niskich cen noclegów i żywności. Co roku koszty pobytu są o wiele niższe niż w innych krajach śródziemnomorskich. Dodatkowo wpływ ma na to łatwy dojazd do Chorwacji.
W Chorwacji płacimy kunami - jest to oficjalna waluta tego kraju i będziemy się posługiwać nią w sklepach lub restauracjach. W niektórych miejscowościach turystycznych przyjmowane jest także euro. Zanim rzucimy się w wir zakupów, sprawdźmy kurs złotówki i wymieńmy walutę. Obecnie kurs jednej kuny chorwackiej to w przeliczeniu na złotówki ok. 0,60 zł.
Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Ceny żywności i noclegów różnią się w zależności od regionów. Wypoczynek w znanych i obleganych miastach jest często o kilkadziesiąt procent droższy niż w innych miejscowościach. Podczas pobytu często odwiedzamy sklepy spożywcze, w których możemy nabyć lokalne przysmaki oraz owoce i warzywa. Ich ceny uzależnione są przede wszystkim od regionu oraz pory roku. W sezonie niektóre produkty będą droższe. Tak samo będzie w przypadku sklepów, które ulokowane są w popularnych kurortach i blisko plaż.
Ceny żywności w Dubrowniku (jedno z najbardziej obleganych przez turystów miast, a co za tym idzie też najdroższych) znacznie różnią się od tych, które możemy spotkać w innych miejscach. W zwykłym sklepie spożywczym za jajka zapłacimy od 12 do 18 kun, za chleb około 10 kun. Gałka lodów na starówce w Dubrowniku potrafi kosztować nawet 14 kun.
Jak wyglądają ceny w restauracjach? W mniej znanych miejscach ceny za obiad wynoszą od 50 do 80 kun. W mieście "Gry o Tron" zapłacić możemy nawet o 40 proc. więcej. Taniej jest w barach typu fast food. Koszty tutaj również są uzależnione od sezonu i wybranego regionu. Ceny wahają się od 15 (frytki) do 55 kun (zestawy).
Znacznie taniej niż w Dubrowniku jest w innych regionach Chorwacji. Nawet popularny półwysep Istria kusi cenami. Turyści mogą pokusić się również o spędzenie wakacji w okolicach Makarskiej, czy na jednej z wielu chorwackich wysp. Tam jednak ceny mogą być zbliżone do tych z Dubrownika.
Najważniejszą kwestią dłuższych wyjazdów jest zapewnienie sobie noclegu. Ich ceny zależą od:
Ceny w Chorwacji 2022 za dobę hotelową zaczynają się od 170 do 200 kun od osoby. Podobną kwotę zapłacimy w prywatnych domach o średnim standardzie. Jeśli jednak planujemy spać w kilkugwiazdkowych apartamentach, musimy się liczyć z tym, że zostawimy tam co najmniej 700 kun za całodobowy pobyt. Według informacji podanych przez kb.pl, trudno jest ustalić górną granicę ceny.
Podróże.gazeta.pl jest dla Was i dla Was piszemy o podróżach. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.