Prognoza pogody. IMGW wydał alerty drugiego stopnia. W niektórych województwach pojawią się burze i grad

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego stopnia przed burzami i towarzyszącymi im opadami gradu. Alarmy dotyczą południowo-zachodniej części kraju. W ciągu dnia takich komunikatów może pojawić się więcej.

Więcej informacji o prognozie pogody znajdziesz na stronie Gazeta.pl.

Zobacz wideo Prof. Miętus: Trąby powietrzne występowały w Polsce zawsze, ale straty były mniejsze

Pogoda w kraju ulegnie pogorszeniu. Pojawią się burze, a w niektórych rejonach towarzyszyć im będą opady gradu. IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia oraz prognozę zagrożeń meteorologicznych. Sprawdź, których województw one dotyczą.

Bośnia i Hercegowina (zdjęcie ilustracyjne) Wakacje 2022. Te kraje są rzadko odwiedzane - dobre na wyjazd bez tłumów

Alerty IMGW drugiego stopnia. Mogą pojawić się burze z gradem

Instytut Meteorologii i Gospodarki wydał ostrzeżenia, które będą obowiązywać w województwach: lubuskim dolnośląskim, śląskim i opolskim. Wejdą one w życie:

  • od 16:00 w piątek do 04:00 w powiatach żarskim i żagańskim (lubuskie),
  • między 16:00 w piątek a 06:00 w sobotę na Dolnym Śląsku,
  • od 17:00 w piątek do 06:00 w sobotę w województwie opolskim,
  • od 18:00 w piątek do 07:00 w sobotę na Śląsku.

Synoptycy zapowiadają przede wszystkim deszcze i burze. W ciągu dnia spadnie do 15 litrów opadów na metr kwadratowy, zaś w nocy do 25 l/mkw. W niektórych miejscach może pojawić się grad. Zapowiadane jest również silny wiatr (w porywach 70-100 km/h). Niebezpieczne zjawiska atmosferyczne mają wystąpić głównie w godzinach nocnych. 

Warto wziąć pod uwagę fakt, że sytuacja może się zmienić. 

Prognoza zagrożeń na piątek. Synoptycy zapowiadają burze w prawie całym kraju

W niektórych miejscach zjawisko to będzie bardziej niebezpieczne. IMGW wydał alerty drugiego stopnia dla województw: lubuskiego, świętokrzyskiego, małopolskiego, śląskiego, łódzkiego, wielkopolskiego i mazowieckiego. 

Ostrzeżenia pierwszego stopnia przewidywane są w województwach: kujawsko-pomorskim, podkarpackim, zachodniopomorskim, pomorskim (południowe powiaty) i podlaskim (południowe rejony). Burzom towarzyszyć może grad. Nie jest on zapowiadany tylko na Podkarpaciu, Pomorzu i Podlasiu. Synoptycy mają zamiar wydać również ostrzeżenie przed silnymi wiatrami dla woj. zachodniopomorskiego i kujawsko-pomorskiego.

Alerty IMGW - prognoza na sobotę. Spodziewane są silne wiatry

Z prognozy wynika, że na początku weekendu burze będą miały mniejsze natężenie. Mogą pojawić się one w województwach: kujawsko-pomorskim, zachodniopomorskim, pomorskim (południowe powiaty), wielkopolskim, łódzkim, lubuskim oraz podkarpackim. W ostatnim rejonie synoptycy zapowiadają opady gradu.

W sobotę spodziewać się możemy silnych wiatrów. Pojawią się one w prawie całym kraju. Ominą województwa: małopolskie, śląskie, dolnośląskie i śląskie.

Tatry Wypadki w Tatrach - TOPR przypomina o zimowych warunkach.

Alerty IMGW. Czym różni się ostrzeżenie pierwszego stopnia od drugiego?

Alerty drugiego stopnia dotyczą pogody, która w znacznym stopniu ogranicza codzienne czynności. Towarzyszące jej zjawiska atmosferyczne są niebezpieczne i powodują duże straty materialne. Zagrażają również życiu i zdrowiu. W trakcie ich trwania pojawić się mogą różnego rodzaju zakłócenia. Należy wtedy zachować szczególną ostrożność i stosować się do komunikatów.

Ostrzeżenia IMGW pierwszego stopnia synoptycy wydają, gdy w danym rejonie spodziewają się wystąpienia niebezpiecznych warunków meteorologicznych. Zjawiska atmosferyczne mogą być niebezpieczne dla zdrowia i spowodować straty materialne. Pogoda znacznie wpływa na prowadzenie działalności. 

Podróże.gazeta.pl jest dla Was i dla Was piszemy o podróżach. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPM Gazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: