Wakacje bez tłumów? Te kierunki są rzadko odwiedzane, choć świetnie znane. Oferują wiele atrakcji

Wybierając cel wakacyjnej podróży, kierujemy się różnymi kryteriami. Miłośnicy plażowania pragną łatwego dostępu do morza. Innym w szczególności zależy na obejrzeniu znanych zabytków. Popularne miejsca wiążą się, niestety, z ryzykiem tłumów, a trudno jest wypocząć, gdy widzimy wielu turystów w hotelach, na ulicach czy w restauracjach. Oto trzy miejsca, w których wypoczniesz bez natłoku turystów.

Jeżeli zależy ci na kameralnej atmosferze, ciszy i spokoju, warto dać w wakacje w 2022 r. szansę regionom mniej obleganym przez turystów. Nie trzeba wcale ruszać się poza Europę. Podczas gdy Grecja, Hiszpania, Chorwacja czy Turcja kojarzą się głównie z wakacyjnym wypoczynkiem - są miejsca, w których podróżnych jest mniej. Które państwa europejskie są wciąż niedocenione?

Zobacz wideo Miasto kochanków, jezioro marzeń i... ekstremalna niespodzianka. Skuś się na włoskie wakacje [TRIP WE DWOJE]

Przeczytaj więcej na stronie głównej Gazeta.pl.

Bośnia i Hercegowina: piękna, lecz wciąż nieoblegana przez turystów

Ten bałkański kraj walorami krajobrazowymi w niczym nie ustępuje popularnej Chorwacji. Może zatem dziwić, dlaczego odwiedza go co roku stosunkowa niewielka ilość turystów - według nn.pl, w 2018 roku do tego kraju przyjechało 536 tysięcy zagranicznych przyjezdnych. Jednym z powodów może być krótka linia brzegowa, która nie wszystkich zachęca do plażowania. Wielu podróżnych woli wakacje spędzić na chorwackiej riwierze, Bośnię i Hercegowinę traktując jako tranzyt w drodze do Dubrovnika. A wielka szkoda.

Większą część tego kraju zajmują malownicze Alpy Dynarskie, które warto odwiedzić w okresie zimowym. Wielbicieli wypoczynku na łonie natury zachwycą Wodospady Una, znajdujące się w parku narodowym o tej samej nazwie, przy granicy z Chorwacją. Oprócz tego stolica kraju - Sarajewo - to miejsce, które przywodzi na myśl lata 90. w Polsce. W kraju jedną z głównych atrakcji jest malowniczy Mostar, który rzeczywiście skupia turystów decydujących się odwiedzić Bośnię i Hercegowinę. Niektórzy jednak zapominają, że w pobliżu znajduje się religijne sanktuarium maryjne - Medjugorie. To tutaj w latach 80. miało dojść do mistycznych objawień. 

Macedonia: bez dostępu do morza, za to z piękną naturą

Macedonia to niewielki kraj ukryty pomiędzy perełkami półwyspu bałkańskiego. Wakacje w Macedonii być może nie upłyną pod znakiem plażowania nad morzem, ale z pewnością można spędzić je nad wodą. Okolice Jeziora Ochrydzkiego są rzadko odwiedzane przez turystów, ponieważ miejsce jeszcze nie zyskało na popularności. A szkoda, albowiem to najgłębsze bałkańskie jezioro, otoczone przez lasy zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. 

Warto też poznać burzliwą historię kraju, odwiedzając macedońskie miasteczka oraz stolicę - Skopje. Widoczne są tu kontrasty kulturowe i religijne - obok licznych cerkwi, natknąć się można na synagogi czy architektoniczne perełki z okresu panowania tureckiego.

San Marino: znany kierunek, lecz wolny od tłumów

Republika San Marino to jedno z najmniejszych państw świata - kraj ma powierzchnię zaledwie 61 km. kwadratowych. To dobra opcja dla osób, które chcą zarezerwować sobie większą część dnia na zwiedzanie zabytków. Warto zobaczyć tam Bazylikę San Marino, XI-wieczną twierdzę La Rocca o Guaita (najważniejszy zabytek państwa, obiekt wzniesiony w XI wieku) oraz udać się na górę Monte Titano, z której można podziwiać widok na nowszą część San Marino.

Podroze.gazeta.pl jest dla Was i dla Was piszemy o podróżach, turystyce i wypoczynku. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o: