Wakacje na Malcie. Aktualne obostrzenia covidowe zaskakują. Niektóre wciąż są rygorystyczne

Wiosną tego roku wiele krajów postanowiło w pełni otworzyć swoje granice i znieść wszelkie obostrzenia, obowiązek szczepień, czy wykonywania testów. Nie wszystkie państwa europejskie popularne wśród turystów zdecydowały się poluzować obostrzenia związane z pandemią. Należy do nich między innymi Malta. Jak wyglądają aktualne zasady wjazdu?

Lista aktualnych obostrzeń obowiązujących na terenie Malty może przytłoczyć. Zanim zdecydujemy się wyjechać na wakacje, warto mieć świadomość ograniczeń związanych z podróżowaniem na tę wyspę.

Zobacz wideo Ewelina Lisowska zwiedza Rzym

Przeczytaj więcej na stronie głównej Gazeta.pl.

Obostrzenia na Malcie. Testy na koronawirusa i szczepienia wciąż są obowiązkowe

Wszyscy, którzy planują wyjazd na Maltę, muszą pamiętać o paszporcie covidowym. Na teren Republiki Malty mogą wjechać wyłącznie zaszczepieni przeciwko COVID-19 lub posiadający negatywny wynik testu na koronawirusa.

Paszport covidowy na Malcie ważny jest od 14. do 270. dnia od zakończenia pełnego cyklu szczepienia. Jest to liczone od dnia przyjęcia jednej dawki szczepionki Johnson&Johnson lub dwóch od pozostałych firm. Ministerstwo Spraw Zagranicznych przypomina, jeżeli paszport covidowy jest już nieważny, musimy przyjąć dawkę przypominającą. Wyjątek od tej zasady stanowią osoby niepełnoletnie (ich certyfikaty są ważne bezterminowo). Osoby, które nie są w pełni zaszczepione, traktuje się jak niezaszczepione.

W przypadku braku szczepień należy wykonać test na COVID-19 przed wylotem, a na lotnisku przedstawić negatywny wynik. Może być to badanie PCR wykonane co najmniej 72 godziny przed przybyciem na Maltę lub test antygenowy, którego wynik jest ważny dobę. 

Dzieci poniżej 6 lat są zwolnione z wymogu przeprowadzenia testów przed wyjazdem.

Brak ważnego certyfikatu szczepienia, certyfikatu o statusie ozdrowieńca lub negatywnego wyniku testu PCR lub RAT, oznacza dziesięciodniową kwarantannę.

Obostrzenia na Malcie. Zniesiono nakazy dotyczące noszenia maseczek

Wymóg noszenia maseczek na Malcie aktualnie dotyczy wyłącznie placówek medycznych oraz domów opieki i ośrodkach dla osób z niepełnosprawnością. Warto pamiętać, że niektóre linie lotnicze wciąż żądają zakrywania nos i usta na pokładzie samolotów. 

Podroze.gazeta.pl jest dla Was i dla Was piszemy o podróżach, turystyce i wypoczynku. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o: