Jezioro Solińskie. Już w lipcu otwarcie kolejki gondolowej i wieży widokowej

Już niedługo, bo w lipcu 2022 roku, otwarta zostanie kolejka gondolowa nad Jeziorem Solińskim. Turyści zyskają okazję do podziwiania krajobrazu z oszklonych wagoników. Panoramę Bieszczad oglądać będziemy mogli z wieży widokowej.

Więcej informacji o atrakcjach turystycznych znajdziesz na stronie Gazeta.pl.

Zobacz wideo Ciechanów. Turystyczna perła na Mazowszu?

To będzie nie lada atrakcja dla turystów, którzy w wakacje odwiedzą Bieszczady. W lipcu 2022 roku oficjalnie zostanie otwarta kolejka gondolowa, która pozwoli poznać okolicę Jeziora Solińskiego w zupełnie inny sposób. Na podróżujących czekają zapierające dech w piersiach widoki, które będą mogli podziwiać z wagoników i specjalnej platformy. 

Nowa kolejka gondolowa nad Jeziorem Solińskim. Turystów czekają niezapomniane atrakcje

Kolejka swoją półtorakilometrową trasę rozpocznie na dolnej stacji Plasza, która ulokowana jest na koronie zapory. Ostatnim przystankiem będzie stacja Jawor. Tam też znajduje się wieża widokowa, z której można podziwiać piękno okolicy. Wagoniki mają poruszać się z prędkością 6 m/s. Kolejka gondolowa przejeżdżać będzie w pewnym momencie bezpośrednio nad taflą wody. Liny rozpięte są na pięciu podporach. Jedna z nich (trzecia) ma 75 metrów, co jest polskim rekordem.

Kolejka gondolowa - kilka ciekawostek

Nowa atrakcja turystyczna to ewenement na polską skalę. Najwyższy jej punkt ulokowany jest na 102 metrze. Może osiągnąć prędkość nawet do 21 km/h. Długość pętli liny wynosi 3079,33 m. Kolejka gondolowa będzie pokonywać trasę 1580 km. Pomieści również mnóstwo osób, ponieważ jej przepustowość pozwala na obsłużenie 17 600 turystów dziennie. Na szczyt wieży widokowej prowadzi 247 schodków. Pozostałe dane techniczne:

  • waga liny - 27 ton,
  • średnica liny - 47 mm,
  • minimalny czas jazdy - 5 minut i 11 sekund,
  • wysokość n.p.m. stacji Plasza - 456 m,
  • wysokość n.p.m. stacji Jawor - 561,8m,
  • największa odległość między podporami - 681,67 m.

Budową obiektu zajęły się Polskie Linie Kolejowe. Proces zaczął się wiosną 2021 roku, a całkowity koszt przedsięwzięcia wynosi około 110 mln złotych. 

 

Źródło: Rmf24.pl

Podróże.gazeta.pl jest dla Was i dla Was piszemy o podróżach. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o: