Wakacje w Polsce. Aż 50 proc. z nas zostanie w kraju. Podpowiadamy, gdzie Polacy najchętniej wyjadą

Według sondażu IBRiS wakacje w Polsce spędzi aż połowa z nas. Jest to o siedem proc. mniej rodaków niż w zeszłym roku. Wyjaśniamy, co jest przyczyną oraz podpowiadamy, które miejsca cieszą się największym zainteresowaniem w okresie wakacyjnym.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Tegoroczne wakacje aż połowa Polaków spędzi w kraju - przyczyną jest inflacja oraz wysokie ceny. Jakie miejsca zatem będą oblegane? 

Wakacje w Polsce spędzi ponad połowa obywateli

Według przeprowadzonego sondażu IBRiS wynika, że wakacje 2022 r. ponad połowa Polaków spędzi, nie wyjeżdżając z kraju, a nawet z miejsc zamieszkania. Aż 30 proc. mieszkańców musiało zmienić swoje wakacyjne plany przez wysokie ceny. Główną przyczyną są wysokie ceny biletów, wyższe raty kredytowe i drogie paliwo. Wzrastająca inflacja uniemożliwia wielu Polakom zorganizowanie wypoczynku poza najbliższą okolicą. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszym artykule: Urlop w Polsce będzie droższy niż w zeszłym roku. Ile możesz zapłacić za wypoczynek w kraju?

Z kolei druga połowa ankietowanych odpowiedziała, że planuje wakacje. Powszechna stała się tendencja krótszych wyjazdów. Jedynie cztery proc. Polaków wybiera się na urlop dłuższy niż dwa tygodnie. Zmieniły się także preferowane kierunki wakacyjne - 32 proc. pytanych chce spędzić wakacje za granicą, 17 proc. wybierze się na działkę, po 16 proc. wyjedzie nad morze lub jezioro. 15 proc. ankietowanych planuje aktywny odpoczynek w górach. A trzy procent Polaków nie jest jeszcze pewna, gdzie spędzi swój urlop. 

Zobacz wideo Wakacje coraz bliżej. Czy ceny wyjazdów zagranicznych nas zaskoczą?

Wakacje w Polsce - popularne kierunki

Według danych portalu Nocowanie.pl, wśród najchętniej odwiedzanych przez turystów miejscowości w Polsce dominują te nadmorskie i te w górach (tatrach i Karkonoszach). Latem ruch nad polskim morzem jest naprawdę spory. Jednym z najpopularniejszych miast jest Władysławowo, które przyciąga turystów pięknymi plażami, atrakcjami dla całych rodzin oraz możliwością uprawiania wielu sportów wodnych. Kolejnym nadmorskim miastem popularnym wśród Polaków jest Łeba. Przyjeżdżają tam głównie rodziny z dziećmi, ponieważ okolica bogata jest w wiele ciekawych atrakcji takich jak: rejsy wycieczkowe, wodne place zabaw, stadniny koni i wydmy Słowińskiego Parku Narodowego.

Pozostałe popularne miejsca nad polskim morzem to:

  • Krynica Morska,
  • Mielno, 
  • Kołobrzeg, 
  • Sarbinowo.

Góry także cieszą się ogromną popularnością w okresie wakacyjnym. Polacy często wybierają Tatry, Gorce, Sudety czy Bieszczady. Równie częstym kierunkiem są Mazury i inne jeziora. Spora część Polaków wakacje spędzi w najbliższym otoczeniu natury, czyli w pobliskich lasach, rzekach czy innych zbiornikach wodnych. 

Źródło: nocowanie.pl

***

Podroze.gazeta.pl jest dla Was i dla Was piszemy o podróżach, turystyce i wypoczynku. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o: