Tłumy na Mount Everest. Polak udostępnił zdjęcie, które zrobiło furorę w mediach społecznościowych

Jeden z polskich użytkowników pokazał na Twitterze zdjęcie obrazujące, jak na ten moment wygląda trasa na szczyt najwyższej góry świata. Na fotografii widzimy ciąg wspinaczy ustawionych w rzędzie, którzy kierują się w stronę wierzchołka Mount Everest. Zostało wykonane 12 maja tego roku.

Rok temu również nie brakowało chętnych na zdobycie szczytu najwyższej góry świata. Pierwszy raz udało się to w 1953 roku. Od tamtego czasu już kilka tysięcy osób zasiliło grono zdobywców Mount Everestu. W szczycie sezonu wspinaczkowego wydawanych jest kilkaset zezwoleń na wspinaczkę. Nic więc dziwnego, że w trakcie tzw. okien pogodowych przed szczytem tworzą się korki.

Zobacz wideo Czy góra Mount Everest nadal rośnie i dlaczego jest tak niebezpieczna? [PRACOWNIA BRONKA]

Przeczytaj więcej na stronie głównej Gazeta.pl.

Himalaje: piękne, lecz śmiertelnie niebezpieczne

Warunki wspinaczkowe w najwyższych górach świata są skrajnie wręcz trudne. Mimo że straciło tam życie wielu śmiałków, wciąż nie odstrasza to tych, którzy chcą spełnić swoje marzenie o zdobyciu szczytu Mount Everest. 

W tym roku wydano 316 zezwoleń wspinaczkowych od strony nepalskiej na legendarny ośmiotysięcznik. Na razie nie ma informacji, ilu chętnych zostanie wpuszczonych od strony chińskiej, gdyż pozostają zamknięte na zagranicznych turystów. Powodem tego jest obowiązująca strategia Zero-COVID.

To najlepszy czas na wspinaczkę po Mount Everest

Maj uchodzi za najbezpieczniejszy czas na wyprawę na najwyższy szczyt Ziemi. W tym czasie prąd strumieniowy, generujący wiatr o sile do 160 km/h, oddala się na północ. Co za tym idzie, zmniejszają się średnie prędkości wiatru. Takich dni jest jednak co najwyżej kilkanaście. Chętnych na zdobycie Mount Everestu mimo to nigdy nie brakuje, czego dowodem jest popularne na Twitterze zdjęcie.

Grupa wspinaczy na Mount Everest "Linia demarkacyjna" na Mount Everest. W obawie przed koronawirusem

Podroze.gazeta.pl jest dla Was i dla Was piszemy o podróżach, turystyce i wypoczynku. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPM Gazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: