Małopolska. Latem zostaną uruchomione pociągi retro. "Niepowtarzalna forma aktywnego wypoczynku"

Dobra wiadomość dla miłośników historii kolei i zabytkowych pojazdów: w każdą sobotę i niedzielę w lipcu i sierpniu będą kursować zabytkowe pociągi retro, utworzone ze zbiorów Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce (Małopolskie). Mają odbyć "jedną z najbardziej malowniczych tras w Polsce i w Europie".

Pociągi retro przejadą fragmentem Galicyjskiej Kolei Transwersalnej z Chabówki do Kasiny Wielkiej i z powrotem. Marek Panasiewicz, naczelnik Sekcji Utrzymania i Napraw Taboru Zabytkowego „Skansen" Chabówka (tak brzmi pełna nazwa obiektu), zapowiedział, że przejazdy realizowane będą zabytkowym pociągiem zestawionym z lokomotywy parowej i wagonów sprzed osiemdziesięciu lat (według: Onet.pl).

Zobacz wideo Jakie są największe bolączki transportu publicznego w Polsce?

Przeczytaj więcej na stronie głównej Gazeta.pl.

Wydłużona relacja pociągów z Chabówki przez Rabkę-Zdrój do Kasiny Wielkiej

W Kasinie Wielkiej znajduje się przystanek osobowy o tej samej nazwie, gdzie słynni reżyserzy (Andrzej Wajda, Steven Spielberg) kręcili sceny filmowe. Podczas półtoragodzinnego postoju na stacji w tej miejscowości, turyści będą mieli możliwość skorzystania z przejazdu krzesełkową koleją linową na Śnieżnicę. Stamtąd będzie można podziwiać widok na Beskid Wyspowy i Pogórze Wielickie. Na stacji czynna jest również restauracja.

Wieś Kasina Wielka od lat cieszy się popularnością wśród turystów - zawiera liczne szlaki dla turystów poruszających się pieszo i rowerami. Umożliwiają one zwiedzanie nie tylko okolicznych, ale także dalszych wzniesień Beskidu Wyspowego.

Okazja do przejazdu dawną Galicyjską Koleją Transwersalną

Organizatorzy wycieczek zabytkowymi pojazdami kolejowymi obiecując "niepowtarzalną formę aktywnego odpoczynku", zachęcają do przejazdu oryginalnym fragmentem Galicyjskiej Kolei Transwersalnej, pochodzącym sprzed ponad 100 lat. Kolej ta tworzyła ciąg komunikacyjny Cadca (dzisiejsza Słowacja) - Zwardoń - Żywiec - Sucha Beskidzka - Chabówka - Nowy Sącz - Stróże - Nowy Zagórz - Stryj (obecna Ukraina) - Stanisławów - Husiatyń. Łączna długość trasy wynosiła 577 km, co było na ówczesne czasy dużym osiągnięciem w rozwoju kolei.

Kilkudziesięciokilometrowy fragment tej linii uchodzi za jedną z najpiękniejszych tras kolejowych w Polsce i Europie. Aż do początku lat 90. ubiegłego wieku odbywał się na niej regularny ruch.

Podroze.gazeta.pl jest dla Was i dla Was piszemy o podróżach, turystyce i wypoczynku. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o: