Podróż z zemsty - nowa moda wśród turystów. Na czym polega? Wbrew pozorom nie jest negatywnym zjawiskiem

COVID-19 zmusił wiele osób do podjęcia trudnych decyzji: wycieczki zostały odwołane, a plany wakacyjne wstrzymane na długo. Teraz coraz więcej krajów znosi obostrzenia, restrykcje i otwiera się na turystów. Podróż z zemsty staje się więc popularnym zjawiskiem. Podróżnicy starają się nadrobić utracone momenty i zrekompensować utracone chwile.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Coraz częstszym zjawiskiem jest tzw. podróż z zemsty, która oznacza powrót do ukochanych miejsc lub odkrycie nowych ciekawych zakątków po długiej przerwie spowodowanej pandemią COVID-19. Na czym dokładnie polega idea takiego podróżowania?

Turcja - widok (zdjęcie ilustracyjne)Gdzie spędzić wakacje 2022? Hitem będzie popularny kierunek

Podróż z zemsty - ciekawe zjawisko po pandemii

Kolejne kraje otwierają się po długiej przerwie spowodowanej pandemią. W mediach społecznościowych pojawił się w związku z tym nowy termin, który określa odkładane i długo wyczekiwane podróże. Termin podróż z zemsty pojawia się coraz częściej i wywołuje spore zainteresowanie.

Choć "zemsta" na ogół budzi negatywne skojarzenia, to jednak w tym przypadku chodzi o odwet na pandemii i samym wirusie, który pokrzyżował plany i zmienił całkowicie obraz wyjazdów. Idea podróży z zemsty podkreśla raczej umiłowanie do odkrywania nowych miejsc, zwiedzania i eksplorowania świata po długiej przerwie. Warto podkreślić fakt, iż dla wielu wakacje były odkładane przez dwa lata. Z tego powodu część osób jest w stanie wydać w 2022 r. więcej na podróże niż w przeszłości. Od 2020 r. niektórym udało się zaoszczędzić na wakacjach, dzięki czemu teraz mogą sobie pozwolić na bardziej elegancki hotel, luksusowy cel podróży czy bilet pierwszej klasy.

Zobacz wideo Prof. Pyrć wyjaśnia, dlaczego tak istotne jest szczepienie w walce z pandemią

Podróż z zemsty, czyli podróżowanie po pandemii

Szczepionki i spokojniejsza sytuacja epidemiologiczna na nowo pozwalają cieszyć się podróżowaniem, zwiedzaniem i nadrabianiem straconego czasu. Wakacje w 2022 r. wiele osób planuje spędzić za granicą. Nawet wysokie ceny nie stoją na przeszkodzie, by wyruszyć w długo odkładaną podróż, o czym wspominaliśmy w artykule: Wakacje w 2022 r. rekordowo drogie. Będzie tylko gorzej. Szef TUI Poland: Ceny wyższe nawet o 25 proc. Jak to jednak odnosi się do podróżowania z zemsty?

Podróże z zemsty to modne hasło medialne, które powstało w 2021 roku, kiedy świat zaczął się ponownie otwierać, a ludzie postanowili nadrobić stracony czas

- mówi Erika Richter, wiceprezes American Society of Travel Advisors w rozmowie z CNN.

Jednak podróże z zemsty mogą być utrudnione - nadal kilka miejsc na świecie boryka się z pandemią i obowiązują tam restrykcje. Wiele z nich pozostaje ściśle kontrolowanych lub nawet zamkniętych dla zagranicznych gości, jak choćby Szanghaj. Richter podkreśla jednak, że podróż z zemsty:

To inny sposób powiedzenia: "Hej, życie jest krótkie. Chcę zarezerwować tę podróż. Chcę spędzać więcej czasu z rodziną. Chcę połączyć się z ludzkością i naturą. Chcę odkrywać świat i szukać doświadczeń, dzięki którym czuję, że żyję".

Zmiany w podróżowaniu po pandemii COVID-19

Pandemia zmusiła świat do wielu zmian, nie tylko tych dotyczących podróżowania. Część pracodawców przekonała się do pracy zdalnej, która w niektórych miejscach funkcjonuje do dzisiaj pomimo zdjęcia obostrzeń. Dzięki takiemu modelowi pracy coraz więcej osób jest w stanie wykonywać swoją pracę z dowolnego miejsca na świecie, co daje im całkiem nowe możliwości.

Podróż z zemsty nabiera zatem nowego znaczenia. Niektóre miejsca otwarcie zabiegają o pracowników zdalnych. Karaibskie wyspy, takie jak Barbados i Anguilla, oferowały wizy specjalnie dla pracowników zdalnych lub "cyfrowych nomadów", co miało być ich sposobem na zwiększenie turystyki w kraju. Podobną sytuację możemy zaobserwować we Włoszech, gdzie wielu Amerykanów skuszonych atrakcyjną ofertą wykupuje domy za 1 euro i pracuje zdalnie z malowniczych miasteczek, wspierając lokalną gospodarkę.

WłochyWłochy. Sukces sprzedaży domów za 1 euro. Ogromne zainteresowanie

***

Podroze.gazeta.pl jest dla Was i dla Was piszemy o podróżach, turystyce i wypoczynku. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc