Wakacje w 2022 r. rekordowo drogie. Będzie tylko gorzej. Szef TUI Poland: Ceny wyższe nawet o 25 proc.

Tegoroczne wakacje są o 25 proc. droższe niż w ubiegłym roku. Według prezesa TUI Poland, największego biura podróży w kraju, ceny będą jeszcze wyższe. To jednak nie zniechęca Polaków do zagranicznych wyjazdów, wręcz przeciwnie. Zainteresowanie jest bardzo duże - klienci wybierają lepsze hotele i egzotyczne kierunki.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Mimo rosnącej inflacji Polacy nie planują rezygnować z wakacji. Biura podróży odnotowują wzrost zainteresowania, a wysokie ceny wcale nie zniechęcają do wakacyjnych wyjazdów. 

Wakacje 2022 r. Szef popularnego biura podróży wyznaje: Ceny wyższe nawet o 25 proc.

Obecna sytuacja związana z wojną w Ukrainie bardzo wpłynęła na wiele sektorów gospodarczych. Turystyka i biura podróży także odczuły zmiany. Popyt na wakacje bardzo malał, ceny paliwa windowały, wartość polskiej złotówki zmalała, natomiast koszty nieustannie wzrastały. 

Źle i bardzo źle było w marcu i na początku kwietnia. Teraz jest średnio, niedługo może będzie już nawet dobrze. Problem w tym, że sytuacja nadal jest nieprzewidywalna

- skomentował Marcin Dymnicki, prezes TUI Poland w rozmowie z portalem Business Insider

Zobacz wideo Czy przewoźnik ma obowiązek zwrócić pieniądze za lot, który się nie odbył? Kuna: Tak

Branża turystyczna, która powoli się odradzała po pandemii musi zmierzyć się teraz z nową rzeczywistością - koszty w tym sezonie wzrosły o 10 proc. Głównym problemem jest cena paliw i kursy walut. Prognozy diametralnie się zmieniły i spowodowały brak rentowności ofert biur podróży. Straty odczują kolejni klienci i turyści, którzy zapłacą za to z własnej kieszeni. Ceny od lutego wzrosły o 15 proc., a w porównaniu do ubiegłego roku aż o 25 proc. Za tygodniowy wyjazd trzeba zapłacić około 700 zł więcej. Na czteroosobową rodzinę wychodzi 2,8 tys. zł. Jak przyznaje Dymnicki:

Ceny zagranicznych wakacji są już 25 procent droższe niż rok temu. Jest bardzo drogo. Będzie jeszcze drożej.

Jak inflacja wpływa na ceny wakacji? 

Od miesiąca, średnio co tydzień ceny idą w górę o około jeden-dwa procent, czyli 30-60 złotych za tygodniowy pobyt. Nic nie wskazuje na to, by miało być taniej. Jednak wysoka inflacja wcale nie odstrasza Polaków od podróżowania. Długi przestój w wyjazdach spowodowany pandemią powoduje duży popyt. Jak się okazuje, inflacja wręcz sprzyja biurom podróży, ponieważ ceny wakacji w kraju będą wyższe. Odczują to turyści, którzy urlop spędzą w Polsce. 

Polaków boli inflacja, ale widzimy, że mają oszczędności i wydadzą je na urlop - od tygodnia mamy popyt na rekordowym poziomie

- dodał Marcin Dymnicki.

Kierunki najczęściej wybierane przez Polaków

Na liście ulubionych kierunków Polaków nadal jest Grecja i Turcja. Popyt na Turcję diametralnie wzrósł po tym jak zniesiono obowiązek posiadania paszportu. Dużym zainteresowaniem cieszy się także Bułgaria, w której za tygodniowy pobyt w dobrym, czterogwiazdkowym hotelu zapłacimy trochę ponad dwa tysiące złotych. W porównaniu jest to tańsza opcja niż np. wynajęcie apartament hotelowego w Sopocie. Polacy wybierają także kierunki, które zniosły restrykcje i nie wymagają testów na COVID-19. 

Polacy nie chcą jeździć tam, gdzie są testy, nawet wyrywkowe na lotnisku. Widzimy to właśnie na przykładzie Grecji - odkąd zniosła restrykcje, wyjazdy tam sprzedają się świetnie

- wspomina prezes TUI Poland. 

Więcej o popularnych kierunkach przeczytasz w naszym artykule: Najpopularniejsze kierunki na tegoroczne lato. Gdzie Polacy spędzą swoje wakacje?

***

Podroze.gazeta.pl jest dla Was i dla Was piszemy o podróżach, turystyce i wypoczynku. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.