Koniec z maseczkami w samolotach? Przedwczesna radość. To były rekomendacje

Czy planując lot samolotem, możemy już zapomnieć o zasłanianiu ust i nosa? Po komunikacie Agencji Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego można było już mieć takie nadzieje. Okazuje się, że to jedynie rekomendacje. W wielu krajach wciąż obowiązuje nakaz noszenia maseczek.

Więcej informacji o Polsce i świecie przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Gdy Agencja Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) ogłosiła stanowisko w sprawie maseczek w samolotach i zaleciła zniesienie tego obowiązku, wielu pasażerów nie kryło zadowolenia. Gdy tymczasem okazuje się, że radość jest przedwczesna, bo są to jedynie rekomendacje, nie mają więc mocy wiążącej. Na 27 państw Unii Europejskiej – 15 podjęło inne decyzje dotyczące ochrony przed koronawirusem podczas podróży samolotem.

"Europa twierdzi, że decyzja o noszeniu maseczek podczas lotów musi być zgodna z krajowymi przepisami, a w Hiszpanii zdecydowaliśmy, że jest to obowiązkowe. Wszelkie decyzje dotyczące zmiany tego stanu rzeczy muszą być podejmowane z rozwagą i spokojem" – powiedziała cytowana przez portal fly4free.pl, Carolina Darias, hiszpańska minister zdrowia. - Nie należy się spodziewać zmiany tego stanu rzeczy w najbliższych dniach - dodała.

Hiszpania, nie zamierza więc zmieniać obowiązujących przepisów dotyczących zasłaniania ust i nosa w transporcie publicznym (a więc także w samolotach). Kraje, które również postanowiły utrzymać te przepisy, to m.in.: Austria, Cypr, Estonia, Niemcy, Grecja, Luksemburg, Malta i Portugalia. O tym, czy maseczka jest wymagana w podróży, czy nie, powinien poinformować przewoźnik wykonujący połączenia do danego państwa. 

Pozostałe państwa bardziej liberalne

W 12 krajach wraca normalność. Polska również zniosła obowiązek noszenia maseczek już kilka tygodni temu. Portal branżowy Fly4free.pl podaje, że Francja przyjęła rekomendacje EASA i od najbliższego poniedziałku znosi obowiązek noszenia maseczek w samolotach. Łotwa i Holandia w najbliższych dniach postąpią podobnie. Natomiast po 15 czerwca obowiązek zasłaniania ust i nosa zniknie podczas podróży z i do Włoch.

Źródło: fly4free.pl 

Więcej o: