Koniec sezonu narciarskiego w Polsce. Tatrzańskie szlaki będą zamknięte od połowy maja

Już w sobotę 14 maja prawie wszystkie narciarskie szlaki w Tatrach zostaną zamknięte. Dostępny pozostanie jedynie szlak Morskie Oko-Rysy, jednak jest to miejsce rekomendowane tylko dla bardzo doświadczonych osób. Decyzję podjęła dyrekcja Tatrzańskiego Parku Narodowego, a powodem jest budząca się do życia przyroda i nastanie wiosny.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl 

Zdaje się, że wiosna dotarła już nawet do najwyżej położonych miejsc w Polsce. Pomimo nadal zalegającego śniegu Tatrzański Park Narodowy już 14 maja zamyka cały obszar Tatr dla wszystkich form narciarstwa. Chodzi przede wszystkim o świstaki i inne zwierzęta, które są właśnie w czasie rui.

Zamknięcie szlaków narciarskich w Tatrach 

Jedynym szlakiem narciarskim, który pozostanie otwarty, jest szlak Morskie Oko-Rysy, pozostałe zostaną zamknięte aż do kolejnego sezonu. Wcześniej, 28 kwietnia, zostały zamknięte dla narciarstwa wszystkie trasy w Tatrach Zachodnich - na zachód od Kasprowego Wierchu.

Wiosna wkracza także w Tatry. Pora zakończyć sezon narciarski, by zapewnić przyrodzie trochę spokoju w tym niezwykle ważnym okresie

- możemy przeczytać na Facebooku TPN.

Zobacz wideo Wał fenowy, niezwykłe zjawisko nad Tatrami

Decyzja, która może zasmucić wielu fanów sportu, podyktowana jest dobrem przyrody i zwierząt, które budzą się z długiego snu zimowego. Coraz częściej widziane są niedźwiedzie, świstki czy chronione ptaki, które opuszczają swoje domy. Szczególnego spokoju potrzebują teraz kozice, które wydają na świat młode. W tej sytuacji, sprawą absolutnie priorytetową dla służb Tatrzańskiego Parku Narodowego jest zapewnienie wszystkim gatunkom szczególnej ochrony

Wiosna wkracza także w Tatry - zmiana warunków na szlakach

Służby TPN poinformowały, że, w wyższych partiach Tatr wciąż zalega dużo śniegu. Miejscami jest on twardy i zmrożony, zwłaszcza w godzinach porannych w miejscach zacienionych i w żlebach po stronie północnej. Po południu zaś śnieg robi się mokry, grząski i przepadający. W wielu miejscach spod śniegu wystają kamienie, co może stwarzać realne zagrożenie. Warto wspomnieć także nadal obowiązującym pierwszym stopniu zagrożenia lawinowego. Ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego przekazali, że pokrywa śnieżna jest na ogół dobrze związana i stabilna jednak lawina w niektórych miejscach nadal jest możliwa. 

Wiosna jest także czasem przygotowań do sezonu, który w polskich górach potrafi być naprawdę tłoczny. Skłoniło to Polskie Koleje Linowe do przeglądu kolejki linowej na Kasprowy Wierch. Będzie ona nieczynna do 24 maja br. Jest to także czas przeprowadzania ćwiczeń wraz ze służbami, których celem jest zapewnienie bezpieczeństwa w sytuacjach kryzysowych.

***

Podroze.gazeta.pl jest dla Was i dla Was piszemy o podróżach, turystyce i wypoczynku. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o: