Kolejki po paszport są coraz dłuższe. Ile trzeba czekać na dokument? MSWiA skomentowało sytuację

Wydarzenia z ostatnich miesięcy spowodowały olbrzymi wzrost wyrabianiem paszportów. Wiele osób z obawy spowodowanej inwazją Rosji na Ukrainę postanowiło wyrobić dokument "na wszelki wypadek". Obecnie do urzędów spływa trzy razy więcej wniosków niż w poprzednich miesiącach.

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

W ostatnim czasie wśród Polaków można zaobserwować skokowy wzrost zainteresowania wyrabianiem paszportów. Urzędy przeżywają istne oblężenia, a do Rzecznika Praw Obywatelskich trafiają skargi na trudności w uzyskaniu dokumentu. 

Kolejki po paszport są coraz dłuższe

Urzędy nie nadążają z wydawaniem dokumentów, kontakt i pomoc w tej sprawie także jest utrudniona. Telefony się urywają, a rejestracja online także nie działa. Jest to konsekwencja olbrzymiego zainteresowania uzyskania paszportu przez Polaków. Obecna sytuacja nie powinna mieć miejsca, ponieważ kryzysowe sytuacje międzynarodowe nie powinny wpływać na swobodny dostęp obywateli do urzędów państwowych i uniemożliwiać im zdobycie paszportów. Marcin Wiącek napisał w tej sprawie do ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego. 

Wiceminister Paweł Szefernaker w odpowiedzi na pismo RPO skomentował sytuację:

W ostatnim czasie jest odczuwalne wzmożone zainteresowanie obywateli możliwością uzyskania dokumentów paszportowych, co przekłada się na występowanie utrudnień w dostępie do niektórych jednostek paszportowych w całym kraju. W tym miejscu należy zauważyć, że w ciągu dwóch ostatnich lat, w związku z trwającą epidemią koronawirusa, organy paszportowe odnotowały istotne zmniejszenie liczby osób ubiegających się o wydanie dokumentu paszportowego.
Zobacz wideo Na świecie są tylko cztery kolory paszportów. Dlaczego?

Wzmożone zainteresowanie wyrobieniem paszportu

Na oficjalnej stronie Rzecznika Praw Obywatelskich możemy znaleźć statystyki, które obrazują obecną sytuację i tą sprzed pandemii. Tylko w kwietniu 2019 r., a więc przed pandemią, spersonalizowano prawie 195 tys. paszportów. Duży spadek widoczny był w kwietniu 2020 r. - w trakcie pandemii przygotowano ich już tylko ponad 5 tys., natomiast w kwietniu 2021 r. liczba wzrosła do około 76 tys. Natomiast w 2020 r., kiedy pandemia już trwała, przygotowano ich około 852 tys., a w 2021 r. - około 1,3 mln.

Aktualny spadek liczby zakażeń wirusem SARS-CoV-2, znoszenie nałożonych obostrzeń sanitarnych ograniczających m.in. możliwość odbywania podróży zagranicznych oraz zbliżający się sezon wakacyjny spowodowały znaczny wzrost liczby osób ubiegających się o wydanie dokumentu paszportowego

-  napisał w odpowiedzi wiceszef MSWiA, Paweł Szefernaker.

W ramach pomocy obywatelom w uzyskaniu dokumentu wydłużono godziny obsługi. Delegowano także pracowników, do instytucji z innych komórek organizacyjnych. Uruchomiono też "soboty paszportowe" pozwalające na złożenie wniosku o paszport w dzień wolny od pracy.

Źródło: bip.brpo.gov.pl

***

Podroze.gazeta.pl jest dla Was i dla Was piszemy o podróżach, turystyce i wypoczynku. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o: