Znikają obowiązkowe maseczki na pokładach europejskich samolotów. Kiedy wejdą w życie nowe zalecenia?

Unijna Agencja ds. Bezpieczeństwa Lotniczego oraz Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób ogłosiły, że noszenie maseczek na pokładach samolotów, a także na terenie lotnisk nie będzie już obowiązkowe.

Dobre wiadomości dla podróżnych. Dzięki nowym zaleceniom Unijnej Agencji ds. Bezpieczeństwa Lotniczego oraz Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób już od przyszłego poniedziałku 16 maja przestanie obowiązywać nakaz zakrywania nosa i ust na pokładach samolotów, obsługujących połączenia na terenie Unii Europejskiej, a także tych maszyn, które co prawda realizują loty spoza Wspólnoty, ale ich docelowe lotnisko znajduje się na terenie UE.

Od przyszłego tygodnia maseczki na twarz nie będą już obowiązkowe podczas podróży lotniczych, co jest zgodne ze zmieniającymi się wymaganiami władz krajowych w całej Europie w zakresie transportu publicznego. Dla pasażerów i załóg lotniczych jest to duży krok naprzód w normalizacji podróży lotniczych

- wyjaśnił w oficjalnym komunikacie organizacji dyrektor wykonawczy EASA, Patrick Ky.

Szukasz podobnych treści? Sprawdź Gazeta.pl

Zobacz wideo Kiedy przysługuje nam zwrot kosztów, a kiedy odszkodowanie od przewoźnika? Ekspertka wyjaśnia

W komunikacie podkreślono jednak także, że choć wydano nowe zalecenia, konkretni przewoźnicy mogą wprowadzić własne zasady dotyczące zakrywania nosa i ust. Będą one dla pasażerów wiążące.

Nowe zalecenia to wynik mniejszej ilości zakażeń koronawirusem

Organizacje zdecydowały się na taki krok z powodu malejącej liczby zakażeń koronawirusem, a także luzowania obostrzeń covidowych w różnych przestrzeniach życia społecznego.

Warto dodać jednak, że we wspólnym oświadczeniu EASA i ECDC podkreśliły, że maseczki to wciąż "jedno z najlepszych zabezpieczeń przed transmisją wirusa SARS-CoV-2". Dodano również że w wyjątkowych sytuacjach, warto rozważyć zakrycie twarzy i ust.

Pasażerowie powinni jednak zachowywać się odpowiedzialnie i szanować wybory innych osób z ich otoczenia. Pasażer, który kaszle i kicha, powinien rozważyć założenie maseczki na twarz, aby uspokoić osoby siedzące w pobliżu

- dodał Patrick Ky.

Włochy (zdjęcie ilustracyjne) Dobra wiadomość dla turystów. We Włoszech zniosą wszelkie restrykcje

Coraz więcej państw łagodzi restrykcje

Warto podkreślić, że coraz więcej europejskich państw także luzuje obostrzenia. Na taki krok zdecydowały się m.in. Włochy, które 15 czerwca br. mają całkowicie znieść restrykcje, obowiązujące wciąż jeszcze turystów z zagranicy.  

Podroze.gazeta.pl jest dla Was i dla Was piszemy o podróżach, turystyce i wypoczynku. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPM Gazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: