Posąg Chrystusa w Rio de Janeiro ma konkurencję. Ale świebodziński wciąż wyższy

W maleńkiej miejscowości Encantado na południu Brazylii powstała kolejna imponująca figura Jezusa. Razem z cokołem jej wysokość wynosi 43 metrów. W ten sposób nowy posąg przewyższy znanego na całym świecie Chrystusa Odkupiciela, który wznosi się nad Rio de Janeiro.

Więcej informacji o Polsce i świecie przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Członek nieuchwytnego plemienia nagrany w Brazylii

Figura Chrystusa Odkupiciela ma 38 metrów wysokości, 30 metrów mierzy sama figura, a osiem cokół, na którym stoi. Jezus Obrońca z miejscowości Encantado jest wyższy od niego o 5 metrów. 

"Zbudowany z betonu na metalowej konstrukcji, został już wzniesiony na wzgórzu nad miastem, ale miejsce to zostanie otwarte dla publiczności dopiero w przyszłym roku" - powiedział agencji Reutera Robison Gonzatti, wiceprezes stowarzyszenia, które sponsorowało pomnik.

 

Inicjator zmarł na COVID-19

Budowa nowego pomnika rozpoczęła się w 2019 roku z inicjatywy polityka Adroaldo Conzattiego, który zmarł w marcu dwa lata później na COVID-19. Koszt budowy to około 350 tysięcy dolarów, finanse pochodzą z darowizn od firm oraz osób prywatnych. Postać Chrystusa z szeroko rozpostartymi ramionami i sercem pośrodku zaprojektowali brazylijscy architekci: Genesio Gomes Moura oraz jego syn Markus Moura.

Właśnie przez to serce, można będzie podziwiać panoramę Encantado, wjeżdżając windą na mieszczący się mniej więcej w połowie posągu punkt widokowy. Widok będzie musiał konkurować ze spektakularną panoramą na zatokę Guanabara, którą mogą podziwiać turyści odwiedzający Chrystusa stojącego na szczycie góry Corcovado w Rio.

Nadzieja na poprawę sytuacji mieszkańców

Władze i społeczność lokalna liczą, że od przyszłego roku do ich małej miejscowości wreszcie tłumnie będą przybywać turyści. "To największy Chrystus na świecie" – reklamuje już statuę Robison Gonzatti.

Wszystkie prace wykończeniowe wewnątrz posągu mają zostać zakończone do 2023 roku. U podnóża pomnika staną również m.in. sklepy oraz restauracje. Czy figura, która powstała na południu Brazylii również zmieni sytuację mieszkańców? Chrystus Odkupiciel z Rio de Janeiro, który został oddany do użytku 12 października 1931 roku, "zarabia" ponad 200 mln euro rocznie. Tyle, według szacunków Fundacji Vargasa, zostawiają w kasie regionu ludzie, którzy go odwiedzają. Co roku na górę o wysokości 710 metrów pielgrzymuje ok. 2 mln turystów. Dzięki niemu zatrudnienie ma ok. 21 tys. osób, m.in. przewodników czy pracowników biur podróży.

Jezus ze Świebodzina wciąż wyższy

Choć Chrystus Obrońca przerósł Chrystusa Odkupiciela, nadal jest niższy od posągu Chrystusa Króla ze Świebodzina. Jak czytamy na oficjalnej stronie miasta: "Całkowita wysokość pomnika wynosi 36 m, z czego 33 m przypadają na figurę Jezusa, a 3 m na wieńczącą pomnik pozłacaną koronę. Pomnik wzniesiony został na liczącym 16,5 m wysokości sztucznie usypanym kopcu (łączna wysokość pomnika i kopca wynosi 52,5 m)". 

Tyle samo, czyli 52,5 metra, liczy także posąg Jezusa Buntu Burake w Indonezji. W rzeczywistości statua nosi nazwę Jezusa Chrystusa Błogosławiącego. Uproszczona nazwa pomnika odnosi się do wzgórza, na którym został wzniesiony. Szczyt Buntu Burake znajduje się na wysokości ok. 1700 m n.p.m. 

Źródła: Agencja Reutera

Więcej o: