Dobra wiadomość dla turystów. We Włoszech od 15 czerwca zostaną zniesione wszelkie restrykcje covidowe

- Lato we Włoszech upłynie bez restrykcji antypandemicznych - tak przewiduje włoski podsekretarz zdrowia Andrea Costa, który w Radio24 podsumował sytuację epidemiologiczną w odniesieniu do rozprzestrzeniania się koronawirusa. - Po dwóch latach na obywatelach spoczywa już inna odpowiedzialność. Najwyższy czas, aby dać Włochom kredyt zaufania - dodał.

U progu szczytu sezonu urlopowego, a dokładniej od 15 czerwca 2022 r., władze Włoch mają całkowicie znieść restrykcje, które obecnie jeszcze dotyczą jeszcze zagranicznych przyjezdnych. Rząd liczy na dalsze ożywienie turystyki i odwiedziny milionów turystów w miesiącach letnich.

Zobacz wideo Ewelina Lisowska zwiedza Rzym

Przeczytaj więcej na stronie głównej Gazeta.pl.

Restrykcje zostaną zniesione, ale Włosi nadal zachowują ostrożność. "Istnieją warunki, aby ogłosić lato bez żadnych ograniczeń"

Podsekretarz wloskiego stanu zdrowia Andrea Costa, w rozmowie z Radio24 wyznał, że nadeszła pora, by dać Włochom kredyt zaufania.

Kraj i rząd wybrały stopniowe radzenie sobie z pandemią, przejście na środki ograniczające i łagodzące. Po dwóch latach jest inna odpowiedzialność ze strony obywateli, w niektórych sytuacjach nadal noszą maski, ale czas zaufać Włochom. Uważam, że po 15 czerwca istnieją warunki, aby ogłosić lato bez  żadnych ograniczeń

- powiedział. 

Wymóg noszenia maseczki został zniesiony w niektórych przestrzeniach zamkniętych, np. w sklepach. Mimo to nadal zaleca się osłanianie nosa i usta w dużych skupiskach ludzkich. W związku z utrzymującą się wysoką liczbą zakażeń nadal wielu Włochów woli nosić maseczki również tam, gdzie nie jest to już oficjalnie wymagane.

Aktualna polityka szczepień we Włoszech

Costa podkreślił w rozmowie z Radio24 jak ważne jest zakończenie cyklu szczepień, aby w obliczu ewentualnego nawrotu wirusa wszyscy byli chronieni. Jego zdaniem w szczególności należy kontynuować szczepienie czwartą dawką osób starszych, jak również zaszczepić dawką przypominającą około 3/4 obywateli.

Ważne jest, aby ukończyć cykl szczepień, abyśmy wszyscy byli chronieni w obliczu możliwego ponownego pojawienia się wirusa

- przyznał podsekretarz.

Do celu, jakim byłoby zero zakażeń, wiceminister zdrowia podszedł sceptycznie i ocenił go jako niemożliwy do zrealizowania, wręcz utopijny.

Początek maja był przełomem, jeśli chodzi o restrykcje we Włoszech

W ostatnich tygodniach stopniowo odchodzono we Włoszech od różnych wymogów dotyczących bezpieczeństwa związanego z pandemią COVID-19. Na początku maja został zniesiony obowiązek okazywania przepustki covidowej przy wejściu do różnych miejsc publicznych, takich jak restauracje, placówki kultury i pociągi oraz zakłady pracy. Od 1 czerwca przy wjeździe do Włoch nie będą już wymagane tzw. Green Passy, które wprowadzono w sierpniu ubiegłego roku. Przepustki sanitarne lub negatywny wynik testu na koronawirusa były skrupulatnie egzekwowane w przestrzeni publicznej.

Podroze.gazeta.pl jest dla Was i dla Was piszemy o podróżach, turystyce i wypoczynku. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o: