Powoli zbliża się lato. Jaka nas czeka pogoda? Przedstawiamy eksperymentalną prognozę

Lato 2022 zbliża się coraz większymi krokami: dni są coraz dłuższe, pogoda stabilniejsza, przez większą część dnia świeci słońce. Czy to się utrzyma przez nadchodzący sezon urlopowy? Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował właśnie aktualizację długoterminowej - eksperymentalnej, jak sam twierdzi - prognozy pogody.

Według przedstawionej przez IMGW eksperymentalnej prognozy pogody można spodziewać się, że czerwiec na obszarze całego kraju upłynie ze średnią miesięczną temperaturą powietrza w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. To samo ma dotyczyć miesięcznej sumy opadów atmosferycznych. Można zatem spodziewać się ciepłej pogody. Jak będzie to wyglądać w kolejnych letnich miesiącach?

Lipiec 2022: czy będzie upalnie?

Średnia miesięczna temperatura powietrza w lipcu w całej Polsce będzie kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020, natomiast suma opadów atmosferycznych w całym kraju najprawdopodobniej będzie mieścić się w zakresie normy wieloletniej. Oznacza to więc, że w lipcu można spodziewać się upalnej pogody.

Sierpień 2022: na południu cieplej niż na północy

Pogoda w sierpniu w całej Polsce będzie bardziej zróżnicowana niż w poprzednim miesiącu. Średnia miesięczna temperatura powietrza w północnej części Polski według przewidywań będzie kształtować się poniżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Na południu kraju można liczyć się z tym, że średnia miesięczna temperatura powietrza pozostanie w normie, natomiast suma opadów atmosferycznych w południowej części kraju najpewniej będzie mieścić się w zakresie normy wieloletniej. Na północy możliwa suma opadów to ta powyżej normy.

Wrzesień 2022 taki jak lipiec?

Co w tym kontekście zaskakujące, na przełomie lata i jesieni możemy spodziewać się, że średnia miesięczną temperaturą utrzyma się powyżej normy, a suma opadów atmosferycznych utrzyma się w normie. Czy to oznacza, że we wrześniu powrócą upały? Czas pokaże.

Źródło: tvn24.pl/tvnmeteo, imgw.pl

Podroze.gazeta.pl jest dla Was i dla Was piszemy o podróżach, turystyce i wypoczynku. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o: