Questing sposób na aktywne i kreatywne zwiedzanie. Na czym polega ta metoda spędzania wolnego czasu?

Ostatnimi czasy coraz popularniejszy robi się questing. Zresztą nic dziwnego - to bardzo ciekawy sposób zwiedzania, który pozwala na poszerzenie wiedzy o danym miejscu. Na czym polega questing i jak wziąć w nim udział? Przedstawiamy szczegółowo tą nową aktywność turystyczną.

Więcej ciekawych artykułów o podróżach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Wakacje coraz bliżej. Czy ceny wyjazdów zagranicznych nas zaskoczą?

Questing pochodzi od angielskiego słówka "quest", które oznacza zadanie. Sam questing z kolei jest sposobem na zwiedzanie różnych miejsc i tworzenie nieoznakowanych szlaków turystycznych, a jednocześnie jest formą edukacyjnej gry terenowej. Uczestnicy rozwiązują rymowane zagadki, dzięki którym poznają ciekawostki historyczne, kulturowe bądź przyrodnicze na temat danego miejsca. W pewnym sensie questing przypomina tradycyjne gry i zabawy harcerskie, takie jak podchody czy patrole.

Zamek w BobolicachZamki w Polsce, które można zwiedzać. Jeden to "polski Disneyland"

Czym charakteryzuje się questing? Zebraliśmy najważniejsze informacje o tej aktywności

Questing polega na rozwiązywaniu zadań w grupach do 10 osób w wieku minimum 6 lat. Sam czas rozwiązywania zadań wynosi średnio od 20 minut do trzech godzin. 

W questingu można brać udział zarówno na trasach pieszych, rowerowych, samochodowych, jak i wodnych. Wybór jest bardzo duży. Trasy, mapy i materiały do questów można znaleźć na portalach takich jak questing.pl oraz questy.org.pl. Można też ściągnąć aplikacje na telefon czy tablet. 

Głównym celem questingu jest poznanie danego miejsca od innej strony, najczęściej za pośrednictwem udziału w wydarzeniach, czy poznawania lokalnego dziedzictwa. Wszystko ma charakter gry, co pozwala uatrakcyjnić rozrywkę, lepiej zwiedzić różne turystyczne miejsca, czy zapoznać się z atrakcyjnością całego obszaru. Jednocześnie jest to połączone z zagadkami, czy różnymi wyzwaniami. To zupełnie nowa forma turystyki.

Bunkry w KonewceBunkry w Polsce: nie tylko wojenne pozostałości, które można zwiedzać

Gdzie w naszym kraju można questować? Trasy questingowe w Polsce

W Polsce do tej pory powstało ponad 500 questów. Zostały stworzone przez LGD (Lokalne Grupy Działania) z różnych miejscowości. Ale od czego zacząć przygodę z questingiem? Przedstawiamy trzy wybrane przez nas miejsca w Polsce na dobry początek.

  • Wilkasy - znajdują się w województwie warmińsko - mazurskim na terenie gminy Giżycko. Quest fotograficzny polega na dopasowaniu otrzymanych przez uczestników zdjęć do obecnego krajobrazu Wilkasów. Zadanie przewidziano na ok. godzinę. Więcej o queście tutaj: "Wilkasy wczoraj i dziś";
  • Kozienice - mała miejscowość w województwie mazowieckim. Tutaj można wziąć udział w queście "Miasto Królów", którego początek to wejście do Muzeum Regionalnego im. prof. Tomasza Mikockiego. Uczestnicy potrzebują tylko papieru i ołówków. Więcej informacji tutaj - "Miasto Królów";
  • Brodnica - jest to miejscowość z powiatu śremskiego, ulokowana na południe od Poznania. Podczas questu uczestnicy poznają ciekawą historię przydrożnych, brodnickich rzeźb, figur i pomników. Zadanie rozpoczyna się niedaleko od brodnickiej Biblioteki Publicznej. Więcej o queście w tym miejscu - Na szlaku brodnickich figur.

Podroze.gazeta.pl jest dla Was i dla Was piszemy o podróżach. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: