Nabrzeże Ziółkowskiego w Porcie Gdańsk ponownie otwarte dla zwiedzających. Co się zmieniło?

Remont atrakcji się zakończył. Nadbrzeże Ziółkowskiego jest już dostępne dla turystów i mieszkańców Gdańska. Modernizacja obiektu była częścią inwestycji Zarządu Morskiego Portu Gdańsk SA. Współfinansowała ją UE.

Interesujesz się nowinkami związanymi z podróżowaniem? Więcej informacji znajdziesz na stronie Gazeta.pl.

Zobacz wideo "Avatar: Istota wody" - zwiastun. Zapowiadany od dawna sequel w grudniu trafi do kin

Dobra wiadomość dla osób, które chciały zobaczyć Nadbrzeże Ziółkowskiego w Porcie Gdańsk. Remont, który w 85 proc. sfinansowała Unia Europejska z instrumentu CEF, dobiegł końca. "Modernizacja toru wodnego, rozbudowa nabrzeży oraz poprawa warunków żeglugi w Porcie Wewnętrznym w Gdańsku" była częścią inwestycji Zarządu Morskiego Portu Gdańsk SA (ZMPG SA). Zamknięcie projektu planuje się na czerwiec 2022 roku.

Atrakcja Portu Gdańsk ponownie otwarta dla zwiedzających. "Wykonano niezbędne roboty"

W ramach inwestycji rozbudowano nadbrzeża w Porcie Gdańsk. Kontrakt zawarty został w styczniu 2019 roku, a jego wykonawcą była firma Strabag sp. z o.o.

Prace zostały podzielone na kilka zadań inwestycyjnych. W ramach zadania "Rozbudowa Nabrzeża Oliwskiego w Porcie Gdańsk" zmodernizowano w sumie 1 365 m (nabrzeża: Ziółkowskiego, Oliwskie i Zakręt Pięciu Gwizdków), tym samym utworzono stanowiska cumownicze pozwalające na obsługę największych jednostek wpływających do Portu Wewnętrznego. Wykonano również niezbędne roboty towarzyszące w zakresie: instalacji sanitarnych, elektroenergetycznych, teletechnicznych, prac czerpalnych, nawierzchni drogowych i kolejowych oraz torów poddźwigowych

- powiedziała Magdalena Schulz, główny specjalista ds. inwestycji w Porcie Gdańsk w rozmowie z "Dziennikiem Bałtyckim". Prace trwały dłużej ze względu na pandemię koronawirusa i problemy z dostawą materiałów. 

Co zmieniło się po rozbudowie Nadbrzeża Ziółkowskiego?

Wydłużone zostały linie cumownicze. Dzięki temu Nadbrzeże Oliwskie będzie mogło obsługiwać kilka statków jednocześnie. Rozbudowa przyczyniła się również do zwiększenia wydajności miejsca. Ponadto przy Nadbrzeżu Ziółkowskiego mogą cumować statki pasażerskie. Prace modernizacyjne przyczyniły się do tego, że zwiedzający zyskali możliwość podziwiania jednostek, które wpływają do nadbrzeża. Roboty zwiększyły również bezpieczeństwo dla statków. 7 maja 2022 roku turyści mieli okazję oglądać wycieczkowiec "Spirit of discovery".

 

Zmiany objęły również Nadbrzeże Zbożowe. Pojawiły się tam nowe oznakowania, oświetlenie i sprzęt ratunkowy. 

Podróże.gazeta.pl jest dla Was i dla Was piszemy o podróżach. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o: