Ta unikatowa na skalę światową atrakcja znajduje się w Polsce. Latem trudno jest o wolne miejsca

Kanał Elbląski to niewątpliwie jedna z ciekawszych atrakcji w Polsce. Co roku przyciąga wielu turystów. W zbliżającym się sezonie czeka ich wielka zmiana, która może zwiększyć atrakcyjność miejsca.

Interesujesz się nowinkami związanymi z podróżowaniem? Więcej informacji znajdziesz na stronie Gazeta.pl.

Zobacz wideo Ile trzeba nałożyć kremu z SPF, by ochronić się przed słońcem?

Kanał Elbląski łączy jezioro Jeziorak i Elbląg. Zbudowano go w XIX wieku i już wtedy cieszył sie ogromną popularnością. Projektant postanowił ułatwić przemieszczanie się, ponieważ różnice poziomów wynosiły 99,5 metra. Opracował więc system śluz i pięciu pochylni, po których mogły poruszać się jednostki. 

Kanał Elbląski to jedyna taka atrakcja w Polsce. Cieszy się ogromną popularnością

Miejsce to jest oblegane przez turystów. Latem ciężko o bilety i bywa tak, że trzeba bookować je na długo przed planowanym wypadem. Sezon żeglugowy w tym roku rozpoczął się 30 kwietnia 2022 roku. Zainteresowane osoby szybko zarezerwowały miejsca i większość rejsów w ten weekend jest już niedostępna. Nic jednak straconego - można z niewielkim wyprzedzeniem rezerwować bilety na kolejny weekend. Przed sezonem letnim o miejsca jest o wiele łatwiej. 

Ile kosztuje żegluga po Kanale Elbląskim? Wszystko zależy od jej rodzaju

Istnieje kilka opcji rejsów. Pierwszy z nich trwa trzy godziny, zaczyna się i kończy w Buczyńcu. Tam wybudowana została Izba Historii Kanału Elbląskiego. Można więc przy okazji dowiedzieć się czegoś ciekawego na temat Żeglugi Ostródzko-Elbląskiej. Wyprawa "Szlakiem trzech pochylni" kosztuje 77 złotych w przypadku biletu normalnego, za ulgowy zapłacimy 67 złotych.

Najdłuższą trasę pokonamy w 4,5 godziny. Jednostka wypływa z Buczyńca i kieruje się w stronę Elbląga. Po drodze mija rezerwat przyrody na jeziorze Drużno. Ceny biletów zależne są od sezonu. Latem kosztuje 130 złotych (ulgowy 105 złotych), zaś poza sezonem 120 złotych (ulgowy 95 złotych).

Zmiany na Kanale Elbląskim. W 2022 dwie jednostki będą poruszać się po śluzie jednocześnie

Gospodarstwo Wodne Wody Polskie postanowiły zmniejszyć natężenie pracy zabytkowych urządzeń. W ciągu dnia jednostki wykonują 30 śluzowań, co jest ogromną liczbą. W tym celu zdecydowano, że dwa statki będą poruszać się po pochylni jednocześnie. 

Mamy nadzieję, że o 20-25 proc. zwiększymy przepustowość, co w wypadku tych urządzeń jest znaczne

- powiedział prezes Wód Polskich w Gdańsku Andrzej Winiarski cytowany przez portal turystyka.wp.pl. Dodał, że na taki krok pozwala dokumentacja techniczno-ruchowa.

Gospodarstwo Wodne zdecydowało również o tym, że zbudowana zostanie obrotnica dla statków na pochylni Jelenie. To wydłuży rejsy. W okolicach tego miejsca ma również powstać parking. 

Podróże.gazeta.pl jest dla Was i dla Was piszemy o podróżach. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o: