Na Jeziorze Solińskim znowu zrobiło się głośno. Już pojawiły się skutery i motorówki

Jak podaje portal sanok.naszemiasto.pl, Marek Małecki, przewodniczący Rady Powiatu w Lesku, oznajmił, iż kluby żeglarskie, towarzyszenia, fundacje i pojedynczy ludzie, domagają się na nowo wprowadzenia strefy ciszy na Jeziorze Solińskim. Trwają już prace nad uchwałą, ale od strony prawnej trudno będzie ją wprowadzić. Rada Powiatu prowadzi obecnie konsultacje m.in., z Urzędem Marszałkowskim w Rzeszowie i zasięga opinii z zewnątrz.

W zeszłym miesiącu Naczelny Sąd Administracyjny uchylił uchwałę Rady Powiatu Leskiego w sprawie zakazu używania na Jeziorze Solińskim i Myczkowieckim statków i łodzi z napędem silnikowym. Decyzja ta oburzyła wiele osób, które bezwzględnie opowiadają się za wprowadzeniem na akwenie strefy ciszy. Do Rady Powiatu w Lesku napłynęło już ponad 400 petycji. Aby więc turyści mogli tam bez przeszkód spędzać czas, powiat leski rozpoczął przygotowanie nowych, bardziej rygorystycznych przepisów, które mają wejść w życie jeszcze przed otwarciem sezonu letniego.

Zobacz wideo Te jachty stworzyli Polacy i robią światową karierę

Przeczytaj więcej na stronie głównej Gazeta.pl.

Armatorzy zostaną zmuszeni do zmiany silników

Jak podaje sanok.naszemiasto.pl Rada Powiatu bazuje na opiniach ze strony policji, armatorów, wypożyczalni sprzętu pływającego, gminy Solina. Czeka również opinię do dyrekcji elektrowni wodnej. Oprócz armatorów wszyscy zdecydowanie opowiadają się za przywróceniem strefy ciszy w tym miejscu. Marek Małecki dodaje:

Armatorzy chcieliby pływać nadal na silnikach spalinowych, ale to nie jest realne. Naczelny Sąd Administracyjny zarzucił, że ograniczamy działalność gospodarczą, więc aby było sprawiedliwie, to albo wszyscy będą pływać na silnikach, albo nikt. I tak do tej uchwały podejdziemy.

Z drugiej strony, wiadomo już, że uchwała ma dać taką możliwość tylko służbom, czyli policji, WOPR, etc. Przewodniczący dodaje, że będzie bronić swojego stanowiska bez względu na konsekwencje, jakie miałby ponieść.

Amatorzy motorówek pojawili się w długi weekend majowy

Kiedy tylko pojawiła się informacja o zniesieniu strefy ciszy, na Jeziorze Solińskim zaczęli zjawiać się motorowodniacy, co spotkało się z ogólną dezaprobatą ze strony żeglarzy. Wprawdzie podkreślają, że na razie nie ma zbyt wiele motorówek i skuterów wodnych, jednak będzie to stanowić poważny problem, gdy rozpocznie się sezon letni i pojawi się wzmożony ruch pojazdów wodnych: kajaków, rowerków wodnych, żaglówek i jachtów.

Jezioro Śniardwy Największe jeziora w Polsce. Na czele piękne jezioro Śniardwy [LISTA]

Rada nie ma zamiaru zwlekać z decyzją

Po dopracowaniu wszystkich szczegółów ma dojść do głosowania  jeszcze w maju. Na ten moment nie jest jeszcze pewne, jak długi okres karencji radni dadzą armatorom, by dostosowali swoje jednostki do nowych przepisów. Może to być tylko okres 12 miesięcy, licząc od czasu podjęcia uchwały, a w tej sprawie ostatecznie wypowiedzą się radni powiatowi. Armatorzy zostaną zmuszeni do zmiany silników na elektryczne za całkiem duże pieniądze, bo sam silnik tego typu kosztuje ok. 30 tys. zł, a bateria około 50 tys. zł. Jak zaznacza Marek Małecki, wszystkie jednostki mają przestawić się na silniki elektryczne. 

Morze Kaspijskie. Zdjęcie ilustracyjne Najdłuższe jeziora na świecie: 10 najdłuższych akwenów na Ziemi

Podroze.gazeta.pl jest dla Was i dla Was piszemy o podróżach, turystyce i wypoczynku. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPM Gazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: