Więcej informacji o Polsce i świecie przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.
Tradycyjna inauguracja sezonu, jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w mieście, odbędzie się od 6 do 8 maja. Na gości czekają między innymi koncerty i przedstawienia teatralne, jarmark rzemiosł, koncert melodii filmowych i festiwal Franka Sinatry. Przed hotelem Thermal odbędą się targi porcelany.
Ceremonia poświęcenia źródeł odbędzie się w sobotę 7 maja na Kolumnadzie Młyńskiej i Vrídelní. W sobotnie popołudnie miasto przemierzy historyczny orszak królewski z królem Karolem IV na czele, któremu towarzyszyć będzie parada żonglerzy, tancerzy i innych członków świty królewskiej. Pochód dotrze do placu Divadelní námestí, gdzie zostanie odsłonięty nowy pomnik konny Karola IV, dzieło rzeźbiarza Michaela Gabriela.
Uzdrowisko Karlowe Wary w zeszłym roku zostało wpisane, wraz z Mariańskimi Łaźniami i Franciszkowymi Łaźniami, na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Karlowe Wary założone zostały w XIV wieku przez króla Karola IV. Zgodnie z legendą, władca w czasie jednej z wypraw łowieckich ścigał jelenia. Zwierzę, uciekając przed myśliwymi, ratowało się skokiem ze skały do kanionu rzeki Teplej. Karol IV wraz ze swą drużyną zszedł wówczas do doliny i odkrył gorące źródła mineralne bijące z głębi ziemi. W tym miejscu polecił zbudować uzdrowisko.
Elegancki kurort jest ulubionym miejscem wypoczynku turystów z całego świata. Trzynaście gorących źródeł o temperaturze od 41 st. C do 73 st. C tryska z głębokości około 2 kilometrów. Temperatura dwóch do tej pory odkrytych źródeł zimnych wynosi ok. 15 st. C. Od 1946 roku w Karlowych Warach odbywa się słynny Międzynarodowy Festiwal Filmowy. Na turystów czeka także zwiedzanie huty szkła Moser czy muzeum Becherovki.
Źródło: Czechtourism