Hiszpania odrabia straty sprzed pandemii. Czy w tym roku turystyka wróci do czasów świetności?

Według instytutu statystycznego INE, w marcu tego roku Hiszpanię odwiedziło ponad 4 mln turystów z zagranicy. To ponad 8 razy więcej niż przed rokiem. Jest więc duża szansa na to, że liczba turystów zbliży się do wyników z 2019 roku. Ostatni rok przed wybuchem pandemii był pod tym względem rekordowy. Czy tamtejsza branża turystyczna wróci do czasów świetności?

Hiszpania bardzo liczy przede wszystkim na turystów z Wielkiej Brytanii - dla wielu z nich będzie to wielki powrót do ich ulubionego kraju, w którym chętnie spędzają letni urlop. Pokazują to dane za pierwsze trzy miesiące, w okresie stycznia do końca marca Hiszpanię odwiedziło bowiem aż 1,8 mln podróżnych z tego kraju.

Zobacz wideo Hiszpania dla każdego. Jakie miejsca zwiedzić?

Przeczytaj więcej na stronie głównej Gazeta.pl

Jak pandemia wpłynęła na turystykę w Hiszpanii?

W ostatnim roku przed wybuchem pandemii Hiszpania była drugim najczęściej odwiedzanym przez turystów krajem na świecie, z wynikiem aż 83,5 mln przyjezdnych. Nadejście pandemii i jej następstwa, czyli duże restrykcje i lockdowny, spowodowały ogromne straty w tym sektorze: w 2020 roku ten kraj odwiedziło zaledwie 19 mln turystów. W 2021 roku sytuacja nieco się poprawiła, jednak wynik 31,1 mln zagranicznych turystów nadal był niezadowalający, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że hiszpański rząd zakładał odwiedziny nawet 45 mln zagranicznych podróżnych.

BarcelonaBarcelona stawia na turystów klasy premium. "Nie liczy się ilość, a jakość"

Widoki na ten rok są optymistyczne dla hiszpańskiej turystyki

Z danych INE wynika, że w pierwszym kwartale tego roku kraj ten odwiedziło 9,7 mln zagranicznych turystów. Jest to całkiem dobry wynik, gdyż dla porównania - w analogicznym okresie 2021 roku było to 1,2 mln podróżnych. Szczególnie dobry był marzec, co skłania ministerstwo turystyki do optymistycznego spojrzenia w przyszłość.

Liczba turystów w marcu to 71 procent liczby zagranicznych podróżnych z marca 2019 roku, choć należy pamiętać, że szczyt sezonu rozpoczyna się dopiero w maju i trwa co najmniej do września.

Źródło: Fly 4 FreeBarrons.com

30.10.2017 Poznań , Lotnisko Ławica . Odlot pierwszego samolotu linii ' Ryanair ' do Madrytu .Hiszpania zmienia zasady dla podróżnych. Sprawdź, zanim wyjedziesz

Podroze.gazeta.pl jest dla Was i dla Was piszemy o podróżach, turystyce i wypoczynku. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: