Pracowita majówka TOPR. Pomogli ponad dwadzieścia razy, także turyście porażonemu piorunem

Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe podczas tegorocznej majówki miało ręce pełne roboty. Pomocy potrzebował m.in. turysta rażony piorunem. Dziewięć innych osób TOPR transportował natomiast śmigłowcem.

Więcej ciekawych artykułów o podróżach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Czy wiesz, jak wzywać pomoc w górach?

Personel TOPR opublikował na swoim koncie na Facebooku post z podsumowaniem tegorocznej majówki. Przez cały długi weekend ratownicy wyciągali z opresji turystów w sumie 23 razy. 

W długi majowy weekend TOPR musiał reagować nawet w nocy. Był też przypadek porażenia piorunem 

Podczas 23 interwencji ratownicy TOPR dwa razy musieli ruszać w góry nocą. Celem było sprowadzenie turystów z Suchych Czub oraz Rysów. Jak podaje portal Onet.pl, jednym z pechowców była kobieta, która potrzebowała pomocy po tym jak spadła żlebem (tzw. Rysą). Z kolei po dziewięcioro innych turystów, konieczne było wysłanie śmigłowca.

Toprowcy pomagali także osobie, którą poraził piorun. Na szczęście mężczyzna, któremu się to przytrafiło, samodzielnie dotarł z okolic Suchej Przełęczy (niedaleko szczytu Kasprowego Wierchu) do znajdującej się na Kasprowym Wierchu dyżurki TOPR. Stamtąd został zabrany kolejką linową do Kuźnic, a następnie karetką do szpitala.

Podsumowanie interwencji TOPR podczas majówki 2022 nie napawa optymizmem

Ratownicy TOPR zauważyli, że wielu turystów jest niewłaściwie przygotowanych do wyprawy w góry. Jako że w górach wciąż panują zimowe warunki, amatorzy wędrówek powinni być zaopatrzeni w następujące przedmioty:

  • raki, 
  • czekany,
  • kaski.

Bardzo ważne jest też lawinowe ABC. To sprzęt, który może naprawdę pomóc. W skład lawinowego ABC wchodzą trzy rzeczy:

  • detektor lawinowy, 
  • sonda,
  • łopata.

Dodatkowo, przed wyjściem w góry należy sprawdzić warunki pogodowe i stopień zagrożenia lawinowego. Można to zrobić na tej stronie internetowej lawiny.topr.pl

Oprócz tego na smartfonach można (a nawet trzeba) zainstalować darmową aplikację Ratunek. Ma ona dwa tryby - góry i woda. Dzięki niej można bezpłatnie wezwać TOPR (GOPR) bądź WOPR (MOPR).  Aplikacja jest dostępna na urządzenia z systemem Android i można ją pobrać tutaj - Ratunek

Podroze.gazeta.pl jest dla Was i dla Was piszemy o podróżach. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o: